Hledáte tipy na výlety a dovolenou v České republice? Ve spolupráci s portálem Megaubytko.cz najdete množství tipů na výlety a na levné ubytování pro Vaši dovolenou. Doporučujeme turisticky oblíbené regiony Vysočina a Jeseníky. Ubytování si rychle a snadno zarezervujete na stránkách ubytování Jeseníky a ubytování Vysočina. Naplánujte si dovolenou s lehkostí ještě dnes.
Přihlášení    Registrace
Tisk stránky Poslat přátelům Nápověda    Pranostika na tento den: Prší-li na prvního května, bývá málo žita a sena.

 

ZČM v Plzni / Národopisné muzeum Plzeňska

Typ, stav místa: Muzeum, Zachovalý
Kraj: Plzeňský kraj
GPS: 49°44'48.43"N   13°22'42.68"E
Mapa:http://www.mapy.cz/...
www:www.zcm.cz
Kontakt: Západočeské muzeum v Plzni, p. o.
Národopisné muzeum Plzeňska
Náměstí Republiky 106/13
301 00 Plzeň
tel.: 378 370 201
e-mail: narodopis@zcm.cz
facebook: https://www.facebook.com/pages/Z%C3%A1pado%C4%8Desk%C3%A9-muzeum-v-Plzni/123171834371036?ref=hl
Otevírací doba: úterý - neděle 10:00 - 18:00
pondělí - zavřeno
Vstupné: KRÁTKODOBÉ VÝSTAVY
- základní: 40 Kč
- zlevněné: 20 Kč
- rodinné: 80 Kč

STÁLÁ EXPOZICE "Jak se žilo na Plzeňsku"
- základní: 40 Kč
- zlevněné: 20 Kč
- rodinné: 80 Kč

POZNÁMKY KE VSTUPNÉMU
- zlevněné vstupné: důchodci, ZTP, děti od 3 do 15 let, studenti středních a vysokých škol po předložení průkazu
- rodinné vstupné platí pro rodiče a 1 nebo 2 děti, každé další dítě platí zvýhodněné vstupné

- volný vstup: držitelé průkazu ZTP/P (zvlášť těžké postižení s potřebou průvodce), děti do 3 let, držitelé průkazů Asociace muzeí a galerií ČR (AMG), doprovod školních skupin za těchto podmínek: skupinu tvoří minimálně 10 dětí v doprovodu maximálně 2 dospělých osob, další dospělé osoby platí základní vstupné
Služby: Národopisné muzeum Plzeňska je současně národopisným oddělením Západočeského muzea v Plzni, p. o. Naše oddělení spravuje více než 75.000 sbírkových předmětů, které za předem stanovených podmínek zpřístupňuje odborné i laické veřejnosti. Podmínky badatelských návštěv naleznete na: http://www.zcm.cz/oddeleni/narodopisne-oddeleni/badatelna-narodopisneho-muzea-plzenska
Popis místa: Zakladatelem Národopisného muzea Plzeňska byl Ladislav Lábek (1882 - 1970), jehož pamětní deska vítá návštěvníky u samotného vstupu do budovy muzea. Především jeho zásluhou bylo v roce 1915 v Plzni zpřístupněno veřejnosti jedno z nejvýznamnějších národopisných muzeí v Čechách. Na oficiální ustavení Národopisného muzea si však Plzeňané a návštěvníci Plzně museli počkat ještě další více než dva roky. V současnosti muzeum spravuje rozsáhlé sbírky, dokumentující téměř veškeré aspekty života obyvatel Plzně a Plzeňska.

Muzeum se nachází v historickém centru Plzně a sídlí ve dvou historických domech. V domě Gerlachovském (se zbytky domu Bartlovského), orientovaném do Dřevěné ulice a domě Chotěšovském, jehož renesanční průčelí je obráceno do Náměstí Republiky. Chotěšovský dům nese svůj název podle chotěšovského kláštera premonstrátek, v jehož vlastnictví se budova nacházela v letech 1487 – 1782.

V přízemních prostorách Chotěšovského domu se nachází bezbariérový výstavní sál, ve kterém jsou pořádány nejen výstavy etnografické, ale také historické, cestopisné, umělecké či přírodovědné.

Na nádvoří muzea zaujme návštěvníka zejména renesanční arkádové průčelí bývalé proboštské residence, které je jedinou dochovanou stavbou tohoto typu v Plzni. V prvním patře muzea je umístěna expozice dokumentující měšťanské interiéry a nábytek od 14. do první třetiny 20. století. Expozice ve druhém poschodí je věnována venkovskému životu na Plzeňsku od konce 18. do druhé poloviny 19. stol. Představeny jsou zde lidové výroční a rodinné zvyky Plzeňska.

Současně s tím návštěvník shlédne také unikátní a ucelenou kolekci plzeňských, plaských, hradišťských, stříbrských, chotěšovských a chodských krojů.V přízemí Gerlachovského domu se nachází také dobová expozice lékárny s medicínskými pomůckami a lékařskými nástroji z druhé poloviny 19. století.

V historicky cenných prostorách Národopisného muzea jsou pravidelně pořádány vánoční či velikonoční akce, představující široké veřejnosti zvyky a obyčeje spojené s těmito svátky.

Nejbližší zajímavé tipy v okolí

Fotografie:

Přidej fota

 


Místo vloženo dne: 03.06.2014

Přidej nové místo

 Vaše komentáře 
Nick: Toto pole nevyplnujte, je to proti spamu
Jméno: * povinnéE-mail:
 Vzkaz:
     ~11 ~12 ~13 ~14 ~15 ~16 ~17 ~18 ~19 ~20 ~21 ~22 ~23 ~24 ~25 ~26


<< Zpět na seznam míst

© Copyright 2008-2011 - KudyKam.com Mapa stránek, Admin: Michal Bůžek, Email: admin@kudykam.com
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.
Tipy na výlet a webové kamery | Tipy na cesty | Sraz cyklistů