Hledáte tipy na výlety a dovolenou v České republice? Ve spolupráci s portálem Megaubytko.cz najdete množství tipů na výlety a na levné ubytování pro Vaši dovolenou. Doporučujeme turisticky oblíbené regiony Vysočina a Jeseníky. Ubytování si rychle a snadno zarezervujete na stránkách ubytování Jeseníky a ubytování Vysočina. Naplánujte si dovolenou s lehkostí ještě dnes.
Přihlášení    Registrace
Tisk stránky Poslat přátelům Nápověda    Pranostika na tento den: Prší-li na prvního máje, bude později sucho a neurodí se seno.

 

Pšchotní srub STM-S 50

Typ, stav místa: Pevnost, Zachovalý
Kraj: Olomoucký kraj
GPS: 50°10'6.653"N   17°2'1.478"E
Mapa:https://www.mapy.cz...
www:http://www.kvhol.cz/
Kontakt: Klub vojenské historie Olomouc – LO 37
Norská 25
77900 Olomouc

kvhol@centrum.cz
776 025 621
Otevírací doba: So - Ne: v termínech uvedených v záložce „Akce“ nebo dle objednávek
Po – Pá: dle objednávek pro min. dvacetičlenné skupiny
Vstupné: Dospělí: 50 Kč
Děti, vojsko, senioři za polovic
Olomouc region Card: zdarma

- v ceně vstupného je prohlídka Muzea čs. opevnění a v případě zájmu i pěchotního srubu StM-S50
Popis místa: Lehké opevnění vz.37 je koncepčně kulometné hnízdo s jednou až dvěma střílnami určené ke kosé nebo čelní (příp. čelní a kosé) palbě. LO vz.37 bylo vybaveno ventilátorem, granátovým skluzem (pro obranu okolí objektu), vchodovou střílnou (obrana vchodu), mřížovými a pancéřovými dveřmi, periskopy pro pozorování okolí a zařízením pro zajištěnou střelbu (improvizované závěsy, lafety). Doplněno bylo o obvodové (těsné okolí objektu) a intervalové (před linii objektů) protipěchotní a protitankové překážky (příp. jejich kombinací). Lehké opevnění se dle možností nepřátelského útoku stavělo v jednom, dvou nebo i třech sledech (liniích za sebou), tzn. v terénu příhodném pro nepřátelský útok (údolí, nížiny) se stavělo ve dvou až třech sledech, v horských oblastech většinou ve dvou nebo i v jednom sledu.Níže jsou uvedeny typy objektů (s půdorysy), se kterými se můžete setkat v úseku IX Kolštejn (Branná).
Objekt lehkého opevnění typu A má dvě boční střílny k zajišění bočních paleb, které tvořily palebnou přehradu směrem k navazujícím objektům opevnění. Vyskytuje se převážně v prvnímsledu opevnění.
Objekt lehkého opevnění typu B má dvě střílny, jednu pro boční palbu a jednu pro čelní palbu. Vyskytuje se převážně ve druhém sledu, kde svou čelní palbou chrání objekty prvního sledu nebo zesiluje palebnou přehradu objektů prvního sledu.
Objekt lehkého opevnění typu D má jednu střílnu a je určen k zajištění boční palby. Vyskytuje se v prvním i druhém sledu opevnění.
Objekt lehkého opevnění typu E má jednu střílnu k zajištění čelní palby. Většinou se vyskytuje tam, kde bylo možné vést daleké palby do předpolí.
Těžké opevnění bylo koncipováno jako samostatné objekty schopné vést obranu proti pěchotě i proti obrněným jednotkám (tzv.pěchotní sruby). Pokud byly spojeny společným podzemím tvořily tvrze. Každý z tvrzových objektů měl svůj specifický účel-vstupní objekt, pozorovatelna, pěchotní objekt(y), dělostřelecké objekty. V rámci tvrzí byly budovány i objekty pro otočné výsuvné kulometné nebo dělostřelecké věže. Těžké opevnění bylo prioritně budováno na nejohroženější severní hranici, kde byly také vybudovány všechny tvrze. Toto opevnění leželo před linii lehkého opevnění.
Zde představujeme objekt těžkého opevnění – samostatný jednostranný pěchotní srub StM-S50, vybudovaný v II. stupni odolnosti. Hlavní zbraní byl kasematní kanón vz.36 spřažený s kulometem vz.37 umístěný v čelní střílně – toto řešení bylo použito pouze u tří objektů v celém Československu. Pomocnými zbraněmi byly kulomety vz.26 umístěné ve střílnách a pancéřovém zvonu, který sloužil k pozorování i ochraně nejbližšího okolí objektu. Objekt měl vlastní zdroj vody, WC, umývárnu, dieselagregát k výrobě el. energie i filtroventilaci, která chránila posádku čítající 15 mužů před účinky BCHL.

Nejbližší zajímavé tipy v okolí

Fotografie:

Přidej fota

 


Místo vloženo dne: 02.11.2014

Přidej nové místo

 Vaše komentáře 
Nick: Toto pole nevyplnujte, je to proti spamu
Jméno: * povinnéE-mail:
 Vzkaz:
     ~11 ~12 ~13 ~14 ~15 ~16 ~17 ~18 ~19 ~20 ~21 ~22 ~23 ~24 ~25 ~26


<< Zpět na seznam míst

© Copyright 2008-2011 - KudyKam.com Mapa stránek, Admin: Michal Bůžek, Email: admin@kudykam.com
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.
Tipy na výlet a webové kamery | Tipy na cesty | Sraz cyklistů