Hledáte tipy na výlety a dovolenou v České republice? Ve spolupráci s portálem Megaubytko.cz najdete množství tipů na výlety a na levné ubytování pro Vaši dovolenou. Doporučujeme turisticky oblíbené regiony Vysočina a Jeseníky. Ubytování si rychle a snadno zarezervujete na stránkách ubytování Jeseníky a ubytování Vysočina. Naplánujte si dovolenou s lehkostí ještě dnes.
Přihlášení    Registrace
Tisk stránky Poslat přátelům Nápověda    Pranostika na tento den: Jsou-li na svatou Barboru meze přikryty sněhem, bude hojně trávy.

 

Lichnice

Turist. známka:No.233 - Lichnice (detail)
Typ, stav místa: Hrad, Zřícenina
Kraj: Pardubický kraj
GPS: 49°52'45.19"N   15°35'12.09"E
Mapa:http://www.mapy.cz/...
www:http://www.tremosnice.cz/cz/tur-lichnice.php
Kontakt: Ivana Matyková (průvodkyně)
Ivana.Matykova@seznam.cz
tel.: 724 179 933

Majitel : Město Třemošnice
podatelna@tremosnice.cz
www.tremosnice.cz
tel.: 469 611 119
Otevírací doba: Duben a říjen: pouze soboty a neděle od 10 – 17 hodin
Květen až září: úterý až neděle od 10 – 17 hodin
pondělí zavřeno
Vstupné: Dospělí návštěvníci: 20,-- Kč
Ostatní /studenti, děti a důchodci/ 10,-- Kč
Služby: středověká hudba
ukázka knihy
občerstvení
Popis místa: Také jste si všimli, že uspěchaný stereotyp všedního života je občas třeba vyměnit jiným prostředím a mimořádnými žážitky z osobního poznání dosud nenavštívených hezkých míst naší země? Máme pro Vás nevšední pozvání, zvlášť pro Ty, kteří mají rádi zříceniny a překrásný výhled do krajiny. Najde se zde i něco tajemného a strašidelného.
Pokud ano, pak Vám doporučujeme uskutečnit návštěvu zříceniny gotického hradu Lichnice, která se nachází v severozápadním výběžku Železných hor poblíž města Třemošnice v okrese Chrudim. Třemošnice je konečnou stanicí Českých drah ze směru od Čáslavi - od Pardubic a Chrudimi dojedete drahou do Prachovic. Autobus Vás může dovést až na parkoviště v obci Podhradí, jejíž název je jistě dostatečně výmluvný.
Hrad Lichtenburk, později nazývaný Lichnice/ dal stavět před rokem 1250 na skalnatém návrší zvaném Světlice Smil ze Žitavy. Pánové z Lichtenburka zastávali vysoké úřady a do politiky přemyslovské země zasahovali i jinak. Jindřich z Lichtenburka prodal Lichnici králi Janu Lucemburskému, který svěřil hrad do správy purkrabím. Často se dával do zástavy. Roku 1330 určil císař Karel IV, že hrad nikdy nesmí být zcizen, zastaven a odloučen od korunního majetku. Sám na hradě roku 1370 pobýval. Od roku 1377 byl hrad dáván věnem českým královnám. Za Václava IV. byl však často zastavován. Před rokem 1410 odtud dokonce jeho držitelé podnikali loupežné výpady do okolí. Roku 1421 se posádka vzdala bez boje husitským vojskům Pražanů a hrad spravoval Hynek Krušina z Lichtenburka. Jeho úřad převzal Jan Městecký z Opočna, jež se záhy postavil na stranu Zikmunda. V červenci roku 1428 proto přitáhli Sirotci a hrad oblehli ve vzdálenosti 250 metrů. Vytvořili pět bašt a spojili ploty. Měli dost značné ztráty při obléhání. Přesto hrad nebyl dobyt. V listopadu 1429 byla uzavřena smlouva, kterou Lichnice přešla do správy Jana Hertvíka z Rušínova, který hrad držel až do roku 1455. V roce 1469 sehrál hrad významnou roli při obkličování vojsk Matyáše Korvína. Roku 1470 padla Lichnice lstí do rukou Jindřicha Víta ze Rzavého, který z ní tři roky podnikal loupežné výpady. Od roku 1490 do roku 1555 patřil hrad rodu Trčků z Lípy. Roku 1610 hrad vyhořel a už nebyl obnoven. Od této doby datujeme chátrání hradu. Roku 1649 z rozkazu císaře Ferdinanda III. byl hrad pobořen. Od roku 1932 zříceninu vlastnil Klub českých turistů, který ji v letech 1933 až 1950 zabezpečoval. Poté Lichnici převzal stát a dnes je ve správě města Třemošnice.
Z prostorného hradního nádvoří je nádherný výhled do Čáslavské kotliny i na opačnou stranu směrem na Seč. Budete stát přímo nad Lovětínskou roklí a pokocháte se krásou okolní krajiny, lesů i polí. Výroky mnohých návštěvníků v pamětní knize návštěv nešetří slovy chvály o kráse tohoto koutu naší vlasti. Průvodkyně Vás seznámí s historií hradu a tragickým příběhem Lichnické panny Milady a zazděné paní Kateřině z Kosti, pošle Vás do hradního sklepení. V obci podhradí poutá pozornost návštěvníků také památný strom zvaný Žižkův. Budete cítit cestování v čase. V letní sezoně probíhají na nádvoří hradu gotické slavnosti, rytířská klání, hudební produkce a jarmarky.
Podle Vašich časových možností je možné navštívit Sečskou nebo Pařížovskou přehradu a také zámek Žleby s oborou.
Věříme, že svého rozhodnutí, navštívit Lichnici, nebudete litovat. Pro další informace si můžete zavolat na č. telefonu 728835746. Zajistit lze téměř vše – mimo počasí.

Nejbližší zajímavé tipy v okolí

Žleby  
Oheb  
Semtěš  
Pardubice  
Staré Čivice  
Zámek Pardubice  
Národní hřebčín Kladruby nad Labem  
Boiika  
Chotěboř  
Muzeum v bývalé vodárně na žst.Rosice nad Labem - museum Rosice  
Vodopád Doubravky  
Východočeské muzeum v Pardubicích  
Hvězdárna barona Artura Krause v Pardubicích  
Berlova vápenka (Závratenská)  
Bradlo  
Fotografie:

Přidej fota

                               
 

Přidej nové místo

 Vaše komentáře 
Nick: Toto pole nevyplnujte, je to proti spamu
Jméno: * povinnéE-mail:
 Vzkaz:
     ~11 ~12 ~13 ~14 ~15 ~16 ~17 ~18 ~19 ~20 ~21 ~22 ~23 ~24 ~25 ~26

<< nejnovější  << předchozí
Fotolíl ujfcchgvzfunct@senam. (29.2.2012 10:33)
18 12 18

FotoAdmin info@kudykam.com (8.2.2010 22:33)
Děkujeme, za tento popis vděčíme přímo provozovatelům zříceniny hradu Lichnice. Moc jim za toto děkujeme. 12

FotoKajik (8.2.2010 22:31)
dobry popis :) 15 15

<< nejnovější  << předchozí


<< Zpět na seznam míst

© Copyright 2008-2011 - KudyKam.com Mapa stránek, Admin: Michal Bůžek, Email: admin@kudykam.com
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.
Tipy na výlet a webové kamery | Tipy na cesty | Sraz cyklistů