Hledáte tipy na výlety a dovolenou v České republice? Ve spolupráci s portálem Megaubytko.cz najdete množství tipů na výlety a na levné ubytování pro Vaši dovolenou. Doporučujeme turisticky oblíbené regiony Vysočina a Jeseníky. Ubytování si rychle a snadno zarezervujete na stránkách ubytování Jeseníky a ubytování Vysočina. Naplánujte si dovolenou s lehkostí ještě dnes.
Přihlášení    Registrace
Tisk stránky Poslat přátelům Nápověda    Pranostika na tento den: Do Jakuba zelíčko, po Jakubě zelí.

 

Chodovská vodní tvrz

Turist. známka:No.891 - Chodovská tvrz (detail)
Typ, stav místa: Tvrz, Zachovalý
Kraj: Praha
GPS: 50°2'5.083"N   14°29'5.066"E
Mapa:http://www.mapy.cz/...
Kontakt: Chodovská vodní tvrz
Ledvinova 9
Praha 4 - Chodov
149 00

Telefon: 267 914 831
Fax: 267 914 831
E-mail: info@chodovskatvrz.cz
Otevírací doba: út - ne 13 - 19

V pondělí otevřena jen galerie. Některé pondělky cvičení Jogy – joga mezi obrazy
Vstupné: Galerie:
- dospělí 60,-,
- důchodci, děti, studenti 30,-
- rodinné vstupné 120,- Kč (2 dospelí + 2 děti)

vstupenky na koncerty platí i pro návštěvu galerie před představením
Služby: výstavy
koncerty
kurzy - Anglilčtina pro deti a cvičení Jógy
Divadlo pro děti
restaurace - kavárna
svatební síň
bezbariérový přístup
pronájem prostor pro pořádání společenských
Popis místa: Tvrz vyrostla v osadě Chodov možná již v závěru 13. století. Nasvědčují tomu zlomky keramiky. Objekt na téměř kruhovém půdorysu vymezila obvodová hradba o průměru asi 32 m, dodnes částečně dochovaná ve vnějším zdivu přízemí. Kolem byl vodní příkop. Přes něj vedl dřevěný můstek, v posledním dílu zvedací, do gotického oblouku vstupu. Nad vchodem se tyčila štíhlá věž, k ní na vnitřní straně hradby přiléhala obytná budova na půdorysu dnešního sálu. Druhý objekt v místech dnešního otevřeného průchodu do nádvoří byl pravděpodobně vyšší, u zdi stály dřevěné hospodářské objekty. Na pozemcích osady Chodov vznikl hospodářský dvůr.

Ve 14. století náležel Chodov se dvorem a tvrzí k panstvím zderazského konventu křižovnického řádu Strážců Božího hrobu neboli jeruzalémských rytířů. Na počátku husitských válek majetek zabrala pražská obec. Po válkách byl ve vlastnictví větve rodu Žďárských z Chrastu, píšících se pak Chodovští z Chrástu, a přibyl k němu Šeberov. Po r. 1526 následovali další majitelé z řad nižší šlechty, zpravidla držící v okolí i další majetek. V prvních letech třicetileté války Chodov získali a přičlenili ke svým panstvím Michnové z Vacínova, brzy povýšení do panského stavu. Dvůr i tvrz válkami velmi utrpěly. Po r. 1665 Chodov často střídal panské majitele, až ho r. 1676 spolu se Šeberovem a Hrnčíři získal klášter benediktinů od sv. Mikuláše u Staroměstského náměstí. Benediktini nově zřídili dvůr a tvrz dali přestavět do podoby jednopatrového barokního zámečku, jehož okna prolomila zdivo hradby. Patrně tehdy vznikl průchod do nádvoří. V r. 1727 vše prodali baronům z Goltze na Kunraticích, rodu povýšenému později na hraběcí. V r. 1801 získali kunratické panství včetně Chodova pražští měšťané a podnikatelé, povýšení do rytířského stavu, Korbové z Weidenheimu. Zámeček se dočkal klasicistní přestavby (zbořena byla vstupní věž a vzniklo arkádové nádvoří).

Ve 20. století velkostatek získala pražská obec a dvůr pronajímala. Zanikl v sedmdesátých letech při výstavbě páteřní komunikace od Spořilova k dálnici D1, obytný objekt byl ale v letech 1984 – 88 rekonstruován pro kulturní účely. Využity a částečně také obnoveny byly historické prvky. Od rekonstrukce slouží tvrz jako vyhledávané kulturní zařízení a místo občanských obřadů.

Nejbližší zajímavé tipy v okolí

Zbořený Kostelec (Kostelec nad Sázavou)  
Jenštejn  
Brandýs nad Labem  
Průhonice  
Roztoky u Prahy  
Říčany u Prahy  
Letohrádek Hvězda  
Vyšehrad  
Troja  
Pražský hrad ( Hradčany)  
Královice  
Nový Hrádek u Kunratic  
ZOO - Praha  
Zlatá Ulička - Praha - Pražský hrad  
Národní muzeum  
Fotografie:

Přidej fota

 

Přidej nové místo

 Vaše komentáře 
Nick: Toto pole nevyplnujte, je to proti spamu
Jméno: * povinnéE-mail:
 Vzkaz:
     ~11 ~12 ~13 ~14 ~15 ~16 ~17 ~18 ~19 ~20 ~21 ~22 ~23 ~24 ~25 ~26


<< Zpět na seznam míst

© Copyright 2008-2011 - KudyKam.com Mapa stránek, Admin: Michal Bůžek, Email: admin@kudykam.com
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.
Tipy na výlet a webové kamery | Tipy na cesty | Sraz cyklistů