Hledáte tipy na výlety a dovolenou v České republice? Ve spolupráci s portálem Megaubytko.cz najdete množství tipů na výlety a na levné ubytování pro Vaši dovolenou. Doporučujeme turisticky oblíbené regiony Vysočina a Jeseníky. Ubytování si rychle a snadno zarezervujete na stránkách ubytování Jeseníky a ubytování Vysočina. Naplánujte si dovolenou s lehkostí ještě dnes.
Přihlášení    Registrace
Tisk stránky Poslat přátelům Nápověda    Pranostika na tento den: Svatý Matěj ledy láme, nemá-li jich nadělá je.

 

Barokní fara Sudslava

Typ, stav místa: Architektonická památka, Zachovalý
Kraj: Pardubický kraj
GPS: 50°2'20.761"N   16°17'14.691"E
Mapa:http://www.mapy.cz/...
www:http://sudslava.webnode.cz/
Kontakt: mobil: 723 917 675
Otevírací doba: po dohodě
Služby: Pravidelné sezónní kulturní programy: Sudslavské tvořeníčko, jedná se o tvořivou dílnu připravovanou pro děti a rodiče. Dalšími aktivitami je organizování pravidelných výstav "Den otevřených ateliérů" včetně expozice souboru historických divadelních kulis. Pořádání odborných přednášek, adventních koncertů a divadelních představení.
Popis místa: Bývalý farní areál je tvořen barokní budovou fary, hospodářským stavením a rozsáhlou zahradou se zbytkem kamenné ohradní zdi při východní straně zahrady, asi 2 m vysoká, zděná z lomového zdiva, krytá pískovcovými deskami.Farní budova byla postavena v roce 1692 se dvěma nadzemními podlažími zahrnujícími celkem jedenáct místností. Fara byla postavena ze smíšeného cihlo-kamenného zdiva. Stavbou prochází centrální široká chodba v obou patrech, k níž jsou po stranách přiřazeny jednotlivé místnosti s umístěním dveří na stejné ose, to umožňovalo přímý průhled mezi jednotlivými místnostmi. Na chodbách a v některých místnostech v prvním patře se dodnes dochovaly původní trámové stropy, část přízemních prostor má pro změnu stropy klenuté. Vstupní portály místností jsou zhotoveny z pískovce, pískovcová je také dlažba na chodbě v přízemí. Stavba je částečně podsklepena.Uvnitř objektu bývalé fary se dochovala část původního vybavení, příkladem atypického kusu vnitřního zařízení jsou klasicistní kachlová kamna na dřevěných nožkách, do kterých se přikládalo zvenčí chodby. Dalšími zajímavými detaily jsou především jednotlivá zámečnická kování historických dveří, na kterých se ve dvou případech dodnes zachovaly křídou napsané barokní datace K+M+B 1774 a 1781.V minulosti využívala faru také obec, nějaký čas zde působila jídelna místního zemědělského družstva, škola a knihovna. Areál fary je památkově chráněný od roku 1964. Roku 2006 byla fara katolickou církví prodána a farní správa byla přenesena do nedalekého Brandýsa nad Orlicí. V roce 2010 došlo k založení občanského sdružení s názvem Genius loci Sudslava o.s. Název občanského sdružení vyjadřuje sounáležitost s „duchem místa“, náplní jeho je záchrana kulturního dědictví venkova a využití farního areálu pro kulturní a vzdělávací aktivity. Pravidelnými akcemi občanského sdružení je Sudslavské tvořeníčko, jedná se o tvořivou dílnu připravovanou pro děti a rodiče. Dalšími aktivitami je pořádání výstav, odborných přednášek nebo adventních koncertů. Pořádáním kulturně-společenských a osvětových akcí prezentuje Genius loci Sudslava o.s. svou činnost široké veřejnosti, přispívá k oživení cestovního ruchu a propagaci regionu Podorlicka.

Nejbližší zajímavé tipy v okolí

Brandýs nad Orlicí  
Častolovice  
Litice  
Doudleby  
Kostelec nad Orlicí  
Potštejn  
Litomyšl  
Nové Hrady u Vysokého Mýta  
Dobříkov - dřevěný kostel  
Andrlův chlum  
Rozálka ( Kapelský vrch nebo Tyršova)  
Osičina  
Vodopád Kamarád  
Potštejn hrad  
Hlavačov (Choceň)  
Fotografie:

Přidej fota

                   
 


Místo vloženo dne: 14.03.2012

Přidej nové místo

 Vaše komentáře 
Nick: Toto pole nevyplnujte, je to proti spamu
Jméno: * povinnéE-mail:
 Vzkaz:
     ~11 ~12 ~13 ~14 ~15 ~16 ~17 ~18 ~19 ~20 ~21 ~22 ~23 ~24 ~25 ~26


<< Zpět na seznam míst

© Copyright 2008-2011 - KudyKam.com Mapa stránek, Admin: Michal Bůžek, Email: admin@kudykam.com
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.
Tipy na výlet a webové kamery | Tipy na cesty | Sraz cyklistů