Hledáte tipy na výlety a dovolenou v České republice? Ve spolupráci s portálem Megaubytko.cz najdete množství tipů na výlety a na levné ubytování pro Vaši dovolenou. Doporučujeme turisticky oblíbené regiony Vysočina a Jeseníky. Ubytování si rychle a snadno zarezervujete na stránkách ubytování Jeseníky a ubytování Vysočina. Naplánujte si dovolenou s lehkostí ještě dnes.
Přihlášení    Registrace
Tisk stránky Poslat přátelům Nápověda    Pranostika na tento den: Jaké je počasí o Popeleční středě, takové se drží celý rok.

Po stopách Mamuta: poprvé otiskne tlapu do medu

17.3.2011

V sobotu 19. března odstartuje Národní muzeum projekt s názvem Hravé muzeum, muzeum pro všechny. První vlaštovkou bude víkendová akce v historické budově tzv. Medový víkend. Organizátoři připravili medové dílny pro děti i dospělé.

rodní muzeum přichází s projektem Hravé muzeum pro své nejmenší návštěvníky i jejich rodiče, který zastřeší všechny dosavadní programy, jež jsou určeny dětem. V jeho rámci budou prezentovány do budoucna plánované dílny, přednášky, interaktivní hry a herny. Maskotem a současně průvodcem nově chystanými programy se stane Mamut. Jeho vyobrazení označí všechna zastavení na dětské stezce, která propojí objekty Národního muzea. Mamut upozorní rodiče na ty části výstav, kde se děti mohou dotýkat vystavených předmětů a také si s nimi hrát. Muzeum připravuje mapu těchto zastavení. Jednotlivá stanoviště bude možné navštívit na základě zakoupení běžné vstupenky do daného objektu, není tedy třeba kupovat si speciální vstupenku. „Projekt vnímáme jako bonus pro naše návštěvníky. Chceme vytvořit příjemné prostředí, do kterého se budou rádi vracet,“ vysvětluje generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

První otisk mamutí tlapy voní po medu

V rámci doprovodných programů ke Starým pověstem českým pořádá Národní muzeum Medový víkend, který je první akcí, na níž se Mamut objeví. Pro děti jsou na ochozu 1. patra a v Panteonu historické budovy od 10.00 do 17.00 hodin připraveny výtvarné a řemeslné dílny, kde si vyzkouší zdobení medových perníčků, vymodelují figurku Šemíka či Mamuta z hlíny nebo vizovického pečiva, namalují bájnou postavu Přemysla Oráče a navléknou korálky. Na dospělé budou čekat rozmanité medové výrobky a prvotřídní medovina z Výzkumného ústavu včelařského.

Kromě toho se bude v Českém muzeu hudby konat hudebně-pohybová dílna pro děti ve věku od 5 do 12 let. „Rodiče s dětmi zveme na jarní víkend do historické budovy a Českého muzea hudby,“ uzavírá Lukeš.

Co je Hravé muzeum?

Je to nový projekt Národního muzea, který se soustředí na rodiče s dětmi. Národní muzeum připravuje pro děti speciální programy, snaží se vytvořit ve svých objektech prostředí, ve kterém se budou děti cítit vítány. To znamená, že připravuje workshopy, zábavná a herní odpoledne, ale také na svých výstavách a expozicích chystá herní koutky, dětské koutky, herny a interaktivní hry. Tím to ovšem nekončí. Budovy muzea jako takové by měly rodinám s dětmi nabízet dostatečné zázemí. Národní muzeum tedy postupně ve svých objektech zajišťuje bezbariérové přístupy, zřizuje dětské koutky, přebalovací pulty, kavárny s dětskými sedačkami a dalším zázemím.

Jaké akce Národní muzeum plánuje?

Nejbližší akcí je Medový víkend, který se bude konat 19. a 20. března. Zde se poprvé objeví Mamut, který je symbolem tohoto projektu a který bude vždy upozorňovat na to, že si na daném místě mohou děti předměty osahat a hrát si s nimi, jak je libo.

Co je pro návštěvníky Medového víkendu připraveno?

Od 10.00 do 17.00 hodin povedou na ochozu 1. patra a v Panteonu historické budovy členky Klubu lidové tvorby řemeslné dílny:

-          zdobení medových perníčků

-          tvorby vizovického pečiva

-          výroby ozdob ze šustí

-          tvorby medových svíček

-          výroby ozdob z korálků a vlastních papučí

-          výroby mamuta nebo jiného hrdiny ze starých českých pověstí

            -          tvorby dobových kostýmů

            -          malování lunet.

Děti budou moci stopovat mamuta a včelku. Připraveny jsou i fotografické soutěže.

Chystá se na víkend jen jedna akce?

Národní muzeum má celou řadu objektů, takže se téměř každý víkend koná několik akcí s programem pro rodiny. Tento víkend se kromě Medového víkendu mohou vypravit do Českého muzea hudby, kde se bude konat hudebně-pohybová dílna pro rodiče s dětmi ve věku od 5 do 12 let. Tancem, písničkami a říkadly chce Národní muzeum přivítat jaro a velikonoční svátky.

Co přináší projekt nového?

Akce pro děti probíhají i v dalších muzeích a Národní muzeum se jim věnuje již několik let. Projekt navazuje na tradici dílen v Náprstkově muzeu, v Musaionu nebo v Českém muzeu hudby, které budou pokračovat. Národní muzeum se rozhodlo všechny tyto akce zastřešit pod hlavičkou jednoho projektu, usnadnit rodičům výběr akcí a upozornit je na akce, na kterých se jejich děti nebudou skutečně nudit. Na webových stránkách Národního muzea bude speciální sekce, kde najdou jejich souhrn. Přímo v objektech bude umístěn obrázek Mamuta, který rodičům usnadní orientaci v muzeích.

Co mají rodiče dělat, pokud chtějí zamířit do muzea s dětmi a mít jistotu, že se budou celé odpoledne bavit?

Na webových stránkách najdou seznam akcí, na které se mohou vypravit a na nichž je připraven program pro jejich děti. Seznam zahrnuje akce ze všech objektů a obsahuje i informace o tom, zda se do objektu dostanete s kočárkem a zda je zde k dispozici přebalovací pult nebo kavárna s občerstvením vhodným pro děti. Všechny informace budou tedy na jednom místě, na www.nm.cz.

Tisková zpráva ke spuštění projektu Hravé muzeum, muzeum pro všechny© Copyright 2008-2011 - KudyKam.com Mapa stránek, Admin: Michal Bůžek, Email: admin@kudykam.com
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.
Tipy na výlet a webové kamery | Tipy na cesty | Sraz cyklistů