Hledáte tipy na výlety a dovolenou v České republice? Ve spolupráci s portálem Megaubytko.cz najdete množství tipů na výlety a na levné ubytování pro Vaši dovolenou. Doporučujeme turisticky oblíbené regiony Vysočina a Jeseníky. Ubytování si rychle a snadno zarezervujete na stránkách ubytování Jeseníky a ubytování Vysočina. Naplánujte si dovolenou s lehkostí ještě dnes.
Přihlášení    Registrace
Tisk stránky Poslat přátelům Nápověda    Pranostika na tento den: Do Jakuba zelíčko, po Jakubě zelí.

Cyklovýlet: Naučná stezka okolo Třeboně

13.3.2011

Naučná stezka okolo Třeboně, stejně jako naučná stezka Rožmberk, začíná v Třeboni na hrázi rybníka Svět a končí opět v Třeboni na záchytném parkoviště u Jindřichohradecké brány. Je však delší, měří 39 km a má celkem 22 zastávek, vybavených informačními tabulemi. Tyto tabule podávají informace o celém Třeboňsku, a to jak z hlediska přírodního, tak i historického. Názorně popisují typické třeboňské prvky, ke kterým patří nepochybně rybníky  a rybniční soustavy, rašeliniště a mokré louky, včetně rostlinných a živočišných společenstev, které je obývají. Tabule rovněž informují o historickém vývoji oblasti včetně prvního osídlení a s tím spojeného využívání a přetváření krajiny člověkem.

Stezka je určena pro cyklisty, její náročnost je vzhledem k délce trasy lehká až středně těžká. Je vedena po rovině, málo frekventovanými většinou asfaltovými silnicemi III. třídy, ale taky po hrázích rybníků, polních a lesních cestách, a proto vyžaduje jízda na kole určitou zručnost. Stezka je značena orientačními tabulemi a turistickým značením pro naučné stezky a na její prohlídku si vyhraďte 4 až 5 hodin. Tak se tedy vydejte do kraje rybníků s půvabnou venkovskou architekturou.

Stezka začíná v Třeboni a pokračuje přes hráz Opatovického rybníka a poté nás  zavede k rašeliništi Spálená borkovna. V místech, kde naučná stezka překračuje Zlatou Stoku (poblíž Sovího lesa), je umístěna informační tabule č. 5, která podává informaci o tom, že na Třeboňsku sídlí osm z deseti druhů sov, žijících na našem území. Dále se již dostanete k myslivně Barbora a od ní dojedete do obcí Majdalena a  Chlumu u Třeboně. Majdalena, která je známá mezi vodáky jako oblíbená zastávka na řece Lužnici, dostala své jméno podle zdejšího kostela, zasvěceného sv. Máři Magdaléně. V původně gotickém kostele, který byl barokně přestavěn, se na hlavním oltáři nachází obraz této světice z poloviny 19. století od Ch. L. Philippiho. Severně od obce Majdalena vytváří řeka Lužnice pěkné meandry, které byly prohlášeny za přírodní rezervaci s vzácnými živočišnými i rostlinnými druhy.

Chlum u Třeboně se rozkládá u hráze rybníka Hejtman a může se pochlubit pěkným barokním zámkem. Zámek sice není veřejnosti přístupný, můžete si však prohlédnout zámecký park se vzácnými dřevinami a sochami z 18. a 19. století. Před zámeckým areálem stojí barokní sochy sv. Anny Samotřetí a sv. Jana Nepomuckého. V obci také stojí poutní, barokní kostel  zasvěcený Panně Marii. V  Stezka pak  vede  do malebné obce Lutová, kde nás 12. zastavení informuje o venkovské architektuře. Velmi zajímavá je i 13. informační tabule, která poukazuje na zdejší výskyt orla mořského. Tento velmi vzácný dravec se zhruba po stu letech na Třeboňsko vrátil a hnízdí zde od 80. let 20. století.

Pak na vás čeká obec Stříbřec, vesnická památková zóna, ve které se dochovalo několik lidových statků z 19. století. Naše stezka pokračuje dál a přes obec Stará Hlína a Nová Hlína dojedete až k zastavení č. 21, které informuje o zdejších mokrých loukách. Místní vlhké louky se po vykácení dřevin užívaly pro pastvu dobytka. Z těchto dob se zde zachovalo několik památkově chráněných roubených seníků. Za těmito mokrými loukami naše stezka pomalu končí a cílová Třeboň je již na dohled.

Autor: Jiří Glet
http://www.litery.cz



© Copyright 2008-2011 - KudyKam.com Mapa stránek, Admin: Michal Bůžek, Email: admin@kudykam.com
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.
Tipy na výlet a webové kamery | Tipy na cesty | Sraz cyklistů