Hledáte tipy na výlety a dovolenou v České republice? Ve spolupráci s portálem Megaubytko.cz najdete množství tipů na výlety a na levné ubytování pro Vaši dovolenou. Doporučujeme turisticky oblíbené regiony Vysočina a Jeseníky. Ubytování si rychle a snadno zarezervujete na stránkách ubytování Jeseníky a ubytování Vysočina. Naplánujte si dovolenou s lehkostí ještě dnes.
Přihlášení    Registrace
Tisk stránky Poslat přátelům Nápověda    Pranostika na tento den: Na Hromnice vezmi dvě kabanice.

Cyklovýlet: Naučná stezka Rožmberk

10.3.2011

Naučná stezka Rožmberk, okolo největšího českého rybníka Rožmberk, začíná v Třeboni na hrázi rybníka Svět a končí rovněž v Třeboni na záchytném parkovišti u Jindřichohradecké brány. Její délka je 22 km s 12 zastávkami, na kterých se návštěvníci seznamují s historií vzniku rybníků a rybničních soustav a jejich významem na Třeboňsku. Prostřednictvím dobových obrázků a dokumentů se snaží přiblížit život a dílo našich předků, které je úzce spjato s rázem místní krajiny. Stezka je určena pro cyklisty, její náročnost je lehká, je však nutná zručnost jízdy na kole. Trasa naučné stezky vede po silnicích III. třídy, hrázích rybníků a polních cestách s minimálním výškovým převýšením. Stezka je značena orientačními tabulemi a cyklistickými značkami, a na její prohlídku si vyhraďte 3 hodiny. Na trase si můžete prohlédnout nejenom náš největší rybník Rožmberk o rozloze 489 hektarů, ale taky několik dalších rybníků patřících do třeboňské rybniční soustavy. V letních měsících se v některém rybníku můžete taky vykoupat.

Z Třeboně pojedete kolem Břilického rybníka do obce Břilice a pak podél rybníka Káňov se dostanete do obce Přeseku. Na sever od obce se nacházejí známé rybníky Velký Tisý a Malý Tisý a pak vás již přivítá rybník Rožmberk. Z celé trasy je nejhezčí právě hráz rybníka Rožmberk, která je nejen impozantním technickým dílem, ale i zajímavou přírodovědnou lokalitou. Je porostlá mohutnými staletými duby, v jejichž dutinách sídlí řada zajímavých druhů ptáků. Duby poskytují útočiště i vzácným druhům hmyzu a na hrázi můžete najít chráněné druhy teplomilných rostlin.

V zimě lze na rybníku Rožmberk a v jeho blízkém okolí spatřit i několik u nás velmi vzácně se vyskytujících orlů mořských. Stezka pak pokračuje přes obec Starou Hlínu s místní dominantou v podobě dvou hodnotných mostů z konce 18. století. Stará Hlína je doslova obklopena rybníky. Na severozápad od obce kromě rybníka Rožmberk leží ještě rybník Vítek a jihovýchodně od obce najdete rybníky se zajímavými názvy Starý Vdovec, Nový Vdovec a Ženich.Pak již přes obec Novou Hlínu dojedete zpátky do Třeboně. 

Autor: Jiří Glet
http://www.litery.cz© Copyright 2008-2011 - KudyKam.com Mapa stránek, Admin: Michal Bůžek, Email: admin@kudykam.com
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.
Tipy na výlet a webové kamery | Tipy na cesty | Sraz cyklistů