Hledáte tipy na výlety a dovolenou v České republice? Ve spolupráci s portálem Megaubytko.cz najdete množství tipů na výlety a na levné ubytování pro Vaši dovolenou. Doporučujeme turisticky oblíbené regiony Vysočina a Jeseníky. Ubytování si rychle a snadno zarezervujete na stránkách ubytování Jeseníky a ubytování Vysočina. Naplánujte si dovolenou s lehkostí ještě dnes.
Přihlášení    Registrace
Tisk stránky Poslat přátelům Nápověda    Pranostika na tento den: Najde-li Matěj led, seká he hned; nenajde-li led, dělá ho hned.

Benešov nad Ploučnicí

20.2.2011

Benešov nad Ploučnicí je malebné městečko, ležící v Českém středohoří, asi 8 km jihovýchodně od Děčína. Na Mírovém náměstí stojí hned dva zámky, Horní a Dolní. Oba zámky byly postaveny v 16. století ve stylu pozdní gotiky a u nás málo vídané saské renesance. Zámky bývají nazývané „Perlou saské renesance.“ Při stavbě zámků bylo důmyslně využito městské opevnění a Horní zámek je krytou chodbou podél městského opevnění spojen s goticko – renesančním kostelem Narození Panny Marie. V kostele je gotická klenba a barokní zařízení. V každém zámku je samostatná prohlídková trasa, můžete si však prohlédnout i oba zámky najednou.

V Horním zámku se zachovaly původní renesanční malované stropy a dobová malířská výzdoba. Prohlédnout si můžete například Renesanční sál a Císařský salonek. Na zámku je umístěna pěkná sbírka gotických a renesančních plastik a vitráží a taky zajímavá sbírka historických hodin. V Dolním zámku je historický nábytek, Slavnostní sál, Zámecká kuchyně s dobovým kuchyňským náčiním, Malá renesanční jídelna, Velká renesanční jídelna, Vrchnostenská kancelář a Zámecká zbrojnice se zajímavou sbírkou zbraní. Na zámky pak navazují renesanční šlechtické domy. Na náměstí stojí taky radnice s věžičkou a hodinami a najdete zde rovněž barokní mariánský sloup.

Z Benešova nad Ploučnicí si můžete udělat výlet k zřícenině hradu Ostrý neboli Šafrenštejnu. Není to daleko, hrad se nachází jen 1,5 km jihovýchodně od městečka. Hrad Ostrý stojí na čedičovém kopci, který je obtékán řekou Ploučnicí. Královský hrad byl postaven v polovině 13. století v roce 1445 byl vypálen lužickými vojsky a od roku 1515 je uváděn jako pustý hrad. Z hradu se zachovala část mohutné okrouhlé věže a zbytky dvou hradních bran. Hrad se nachází v pěkné lesnaté krajině.

Autor: Jiří Glet
http://www.litery.cz© Copyright 2008-2011 - KudyKam.com Mapa stránek, Admin: Michal Bůžek, Email: admin@kudykam.com
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.
Tipy na výlet a webové kamery | Tipy na cesty | Sraz cyklistů