Hledáte tipy na výlety a dovolenou v České republice? Ve spolupráci s portálem Megaubytko.cz najdete množství tipů na výlety a na levné ubytování pro Vaši dovolenou. Doporučujeme turisticky oblíbené regiony Vysočina a Jeseníky. Ubytování si rychle a snadno zarezervujete na stránkách ubytování Jeseníky a ubytování Vysočina. Naplánujte si dovolenou s lehkostí ještě dnes.
Přihlášení    Registrace
Tisk stránky Poslat přátelům Nápověda    Pranostika na tento den: Jak dlouho skřivan před Hromnicemi vrzá, tak dlouho po nich zmrzá.

Kamenný most v Písku - nejstarší kamenný most v České republice

2.2.2011

Nejstarší kamenný most v České republice se nachází v historickém srdci města Písek spojujícího oba břehy řeky Otavy. Most byl vybudován zřejmě ve 3. čtvrtině 13. Století během vlády Přemysla Otakara II. První písemné záznamy jsou však datovány již od roku 1348. Most byl vystavěn v gotickém stylu a později doplněn o repliky soch a křížů ve stylu barokním.

Mostu je znám také jako „Jelení most“.  Název vznikl dle staré pověsti, kdy se při výstavbě mostu rozhodlo, že most ponese jméno podle prvního chodce, který most přejde. Však velkým překvapením se stalo, že první chodec byl jelen z blízkých lesů. Od té doby nesl most název Jelení. Různá pojmenování vydržela až do roku 2007, kdy skončil dlouholetý spor o název mostu a došlo k ustanovení jednotného názvu „Kamenný most v Písku“.

Impozantní stavba je dlouhá 109,75 m a široká 6,25 m. Stojí na 6 pilířích, se 7 oblouky. Jeden z krajních oblouků je větší než ostatní z důvodu proplouvání vorů.

Most za svou historii přežil několik povodní, které jej sice poznamenaly, ale i přesto doporučuji ho vidět.  Pokud Vás však mosty nelákají, je možné navštívit i jiné krásy města. Pár desítek metrů od kamenného mostu je možné zavítat do zdejší historické elektrárny, nebo do Prácheňského muzea.© Copyright 2008-2011 - KudyKam.com Mapa stránek, Admin: Michal Bůžek, Email: admin@kudykam.com
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.
Tipy na výlet a webové kamery | Tipy na cesty | Sraz cyklistů