Hledáte tipy na výlety a dovolenou v České republice? Ve spolupráci s portálem Megaubytko.cz najdete množství tipů na výlety a na levné ubytování pro Vaši dovolenou. Doporučujeme turisticky oblíbené regiony Vysočina a Jeseníky. Ubytování si rychle a snadno zarezervujete na stránkách ubytování Jeseníky a ubytování Vysočina. Naplánujte si dovolenou s lehkostí ještě dnes.
Přihlášení    Registrace
Tisk stránky Poslat přátelům Nápověda    Pranostika na tento den: Na Hromnice o hodinu více.

Advent

22.11.2010

Slovo Advent vzniklo z latinského adventus, to jest „ příchod“. V křesťanském světě tento výraz označuje příchod Mesiáše, který se uskutečnil vtělením Ježíše Krista. Je to vlastně doba očekávání příchodu Mesiáše. Advent začíná v neděli, která je nejblíže svátku sv.Ondřeje ( 30. 11. ). Přípravná doba na Vánoce tedy zahrnuje čtyři neděle před Štědrým dnem. Tyto neděle se nazývají železná, bronzová, stříbrná a zlatá. Pamětníci si jistě dobře vzpomínají, že za totality byly obchody o sobotách a nedělích zavřeny, ale poslední dvě neděle před Vánoci byly otevřeny, byla to takzvaná stříbrná a zlatá neděle. Na adventním věnci jsou umístěny čtyři svíce a každou adventní neděli se zapaluje jedna svíce.

Adventní doba byla dobou postní, v níž platily zásady střídmosti v jídle a pití. V adventní době platil zákaz zábav, tance a zpěvu.

Byly již ukončeny veškeré polní práce a lidé na venkově měli přece jen více volného času. Lidé se vzájemně navštěvovali, besedovali, chodili na bohoslužby a zbožně rozjímali. Adventní půst končil na Štědrý večer s východem první hvězdy, a pak rodina zasedla k slavnostní štědrovečerní večeři. Štědrý den souvisí s následujícím velkým křesťanským svátkem, Božím hodem vánočním.

Poněvadž naši předkové vymezovali den jinak než my, nový den u nich nezačínal půlnocí, ale již západem slunce. Z těchto starých časů se nám uchovala doba prosincových nadílek. Tak sv.Mikuláš naděluje již večer 5. prosince a Ježíšek na Štědrý večer 24. prosince, ačkoliv právě následující den 25. prosince se slaví jako Boží hod vánoční, den narození Ježíška.

Autor: Jiří Glet
http://www.litery.cz© Copyright 2008-2011 - KudyKam.com Mapa stránek, Admin: Michal Bůžek, Email: admin@kudykam.com
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.
Tipy na výlet a webové kamery | Tipy na cesty | Sraz cyklistů