Hledáte tipy na výlety a dovolenou v České republice? Ve spolupráci s portálem Megaubytko.cz najdete množství tipů na výlety a na levné ubytování pro Vaši dovolenou. Doporučujeme turisticky oblíbené regiony Vysočina a Jeseníky. Ubytování si rychle a snadno zarezervujete na stránkách ubytování Jeseníky a ubytování Vysočina. Naplánujte si dovolenou s lehkostí ještě dnes.
Přihlášení    Registrace
Tisk stránky Poslat přátelům Nápověda    Pranostika na tento den: Matěja - k vesnu náděja.

Nový Hrad u Kunratic

18.10.2010

Český král Václav IV. nedostal do vínku státnickou moudrost svého otce císaře Karla IV. a spíše než o vladařské povinnosti se zajímal o dobré jídlo a pití. Jeho panování však nebylo vůbec jednoduché, zejména v posledních letech jeho vlády, v době rodícího se husitského revolučního hnutí.

Na jižním okraji Prahy v Kunraticích v lese na ostrohu nad potokem Hrádek, stojí zřícenina Nového Hradu u Kunratic, který má zajímavou historii. Byl postaven v roce 1412 pro krále Václava IV. Král na tomto hradě, který tehdy stál daleko za branami Prahy často pobýval, neboť zde hledal klid před vznikajícím husitským revolučním hnutím. Na Novém Hradě u Kunratic český král Václav IV v srpnu roku 1419 ukončil svoji životní pouť. Pak zde krátce pobývala královna vdova Žofie, ale později se hradu zmocnil Fulštejn, zbrojnoš krále Zikmunda, úhlavního nepřítele husitů. Pražané si samozřejmě nenechali líbit, že Fulštejnova posádka z hradu kontrolovala cestu do města, a v roce 1421 hrad dobyli a rozbořili. Hrad už nebyl obnoven a stal se zříceninou. Nový Hrad u Kunratic byl tedy obýván pouhých devět let, což je u středověkých hradů opravdová rarita.

V 18. století byla sice v ruinách hradu postavena kaple sv. Jana Nepomuckého, ale ta ještě v témže století zanikla. Na přelomu 18. a 19. století byl poblíže hradu zřízen břidličný lom. Ještě v roce 1881 byly zdi hradu vysoké až pět metrů pobořeny, údajně proto, aby nelákaly tolik návštěvníků.

Z hradu, který je volně přístupný, se zachovaly zbytky paláce, věže, hradebních zdí a taky hradební příkop. V Kunratickém lese v okolí hradu se již od roku 1934 vždy druhou neděli v listopadu pořádá tradiční běžecký závod Velká Kunratická. Jinak je tento hrad, který byl ve středověku tak oblíbeným místem krále Václava IV, málo známý a navštěvovaný. Tak si tedy udělejte výlet na zříceninu Nového Hradu u Kunratic, stojící v krásné přírodě Kunratického lesa.

Autor: Jiří Glet
http://www.litery.cz© Copyright 2008-2011 - KudyKam.com Mapa stránek, Admin: Michal Bůžek, Email: admin@kudykam.com
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.
Tipy na výlet a webové kamery | Tipy na cesty | Sraz cyklistů