Hledáte tipy na výlety a dovolenou v České republice? Ve spolupráci s portálem Megaubytko.cz najdete množství tipů na výlety a na levné ubytování pro Vaši dovolenou. Doporučujeme turisticky oblíbené regiony Vysočina a Jeseníky. Ubytování si rychle a snadno zarezervujete na stránkách ubytování Jeseníky a ubytování Vysočina. Naplánujte si dovolenou s lehkostí ještě dnes.
Přihlášení    Registrace
Tisk stránky Poslat přátelům Nápověda    Pranostika na tento den: Najde-li Matěj led, seká he hned; nenajde-li led, dělá ho hned.

Brno – Kapucínská hrobka a klášter, kostel nalezení sv. Kříže

3.10.2010

Na brněnský velký a rušný Zelný trh navazuje malé a poklidné Kapucínské náměstí. Zde stojí kostel nalezení sv. Kříže a Kapucínský klášter s Kapucínskou hrobkou. Jen málokterý návštěvník Brna si nechá ujít příležitost prohlédnout si tuto známou Kapucínskou hrobku.

Kapucíni přišli do Brna počátkem 17. století a v polovině téhož století byl postaven kostel a klášter tohoto mnišského řádu. Kostel nalezení sv. Kříže je strohou stavbou s cenným barokním zařízením a u kostela je taky vchod do Kapucínské hrobky. Kostel je vybaven důmyslným systémem vzduchových průchodů, které s vhodnou skladbou půdy dal základ světoznámé proslulosti Kapucínské hrobky. Došlo zde totiž k přirozené mumifikaci těl mnichů, příznivců kapucínů a dalších významných osobností, které jsou uloženy v této hrobce.

Kapucínská hrobka je i místem posledního odpočinku známého evropského dobrodruha 18. století barona Trencka, kterého obdivovalo mnoho žen. Tak si tedy povězme něco bližšího o tomto legendárním plukovníkovi, veliteli pandurů.

Baron František Trenck (1711 – 1749), postavil za válek o Slezsko jednotku o čtyřech tisíc mužů, složenou z pandurů a nabídl jejich služby císařovně Marii Terezii. Panduři se vyznačovali odvahou a byli výbornými střelci z dlouhých ručnic. Měli pověst elitního sboru, který v habsburských službách bojoval ve Slezsku, Bavorsku a na Rýně. Panduři však byli nejenom dobrými vojáky, ale plenili a rabovali všude kam vstoupili, takže poškozovali i vlastní týl. Rakouské vrchní velení tedy přestalo pandury nasazovat do bojů. Sám baron Trenck, jinak mimořádně schopný voják, byl po řadě krutostí a disciplinárních prohřešků uvězněn na brněnském hradě Špilberku a když v roce 1749 ukončil svou životní pouť, byl uložen v Kapucínské hrobce, vedle mírumilovných mnichů a jejich příznivců. Kapucínská hrobka je otevřena od poloviny února do dubna denně, mimo pondělí, v květnu až září denně a od října do poloviny prosince denně, mimo pondělí.

Autor: Jiří Glet
http://www.litery.cz© Copyright 2008-2011 - KudyKam.com Mapa stránek, Admin: Michal Bůžek, Email: admin@kudykam.com
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.
Tipy na výlet a webové kamery | Tipy na cesty | Sraz cyklistů