Hledáte tipy na výlety a dovolenou v České republice? Ve spolupráci s portálem Megaubytko.cz najdete množství tipů na výlety a na levné ubytování pro Vaši dovolenou. Doporučujeme turisticky oblíbené regiony Vysočina a Jeseníky. Ubytování si rychle a snadno zarezervujete na stránkách ubytování Jeseníky a ubytování Vysočina. Naplánujte si dovolenou s lehkostí ještě dnes.
Přihlášení    Registrace
Tisk stránky Poslat přátelům Nápověda    Pranostika na tento den: Na svatého Matěje pije skřivan z koleje.

Za českým zlatem

18.9.2010

Je jen málo žen, které nevlastní ani kousíček zlata. Vždyť v naší zemi je tradice dávat zlaté náušnice děvčátkům přímo do kolébky. Další zlaté šperky ženy dostávají při nejrůznějších slavnostních příležitostech, nebo si je kupují prostě samy. Také někteří muži nosí na krku zlatý řetízek a pokud jej nemají, tak zase třeba mají v ústech nějakou tu zlatou korunku. Ruce mnohých žen a mužů pak zdobí zlaté snubní prsteny.

Zlato bylo vždycky symbolem moci a bohatství. Jihoameričtí indiáni však měli pro drahé kovy taky poetické názvy: Zlato nazývali „ potem slunce“ a stříbro „ slzami měsíce“. V naši malé zemi byla vydatná naleziště zlata a stříbra. Již před více než dvěma tisíci lety Keltové na řece Otavě rýžovali zlato. Ze zlata pak razili mince, takzvané duhovky. Proč právě duhovky? V dřívějších dobách nacházeli lidé občas na polích zlaté keltské mince, vyplavené na povrch deštěm. Domnívali se, že peníze popadaly z duhy, a odtud název duhovky. Ještě ve středověku se na řece Otavě a jejich přítocích rýžovalo zlato a v okolí města Kašperských Hor se taky těžilo. Z Kašperských Hor se můžete vydat naučnou stezkou „ Cestou zlatokopů“ do Amáliného údolí na Zlatém potoku, kde se nacházejí památky na dolování zlata.

Ve středověku bylo taky objeveno evropsky významné naleziště zlata v Jílovém u Prahy, při řece Sázavě. V roce 1325 za vlády českého krále Jana Lucemburského se v Jílovém začaly razit první české zlaté mince, a české dukáty se zde razily až do poloviny 18. století. V městském muzeu, v domě zvaném Mince, v dolní části Masarykova náměstí je umístěna mimo jiné expozice Zlato v České republice. Je věnována těžbě zlata v českých zemích od nejstarší doby po 20 století. S dalšími památkami na dolování zlata se můžete seznámit na naučné stezce „ Jílovské zlaté doly“.

V Jeseníkách, v okolí města Zlatých Hor, bylo taky od 13. století rýžováno a později dobýváno zlato. V městském muzeu ve Zlatých Horách, na náměstí Svobody, je umístěna expozice věnována zdejší těžbě zlata. V údolí Ztracených štol, na říčce Olešnici se buduje hornický skanzen. Jsou zde již postaveny zajímavé repliky zlatorudných mlýnů ze 14. století, které sloužily ke zpracování zlata.

Autor: Jiří Glet
http://www.litery.cz© Copyright 2008-2011 - KudyKam.com Mapa stránek, Admin: Michal Bůžek, Email: admin@kudykam.com
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.
Tipy na výlet a webové kamery | Tipy na cesty | Sraz cyklistů