Hledáte tipy na výlety a dovolenou v České republice? Ve spolupráci s portálem Megaubytko.cz najdete množství tipů na výlety a na levné ubytování pro Vaši dovolenou. Doporučujeme turisticky oblíbené regiony Vysočina a Jeseníky. Ubytování si rychle a snadno zarezervujete na stránkách ubytování Jeseníky a ubytování Vysočina. Naplánujte si dovolenou s lehkostí ještě dnes.
Přihlášení    Registrace
Tisk stránky Poslat přátelům Nápověda    Pranostika na tento den: Tmavé vánoce - dojné krávy, světlé vánoce - ponesou slepice.

Pálava nabízí možnost vidět jedinečná místa

24.10.2020

Na samém jihu Moravy najdeme jedinečnou oblast s názvem Pálava, která se nikde jinde u nás a ani v Evropě neobjevuje. Podívejte se do míst s dávnou historií a nejlepšími vinicemi u nás.

Cenná krajina s bohatou minulostí

Pálava je místem, na kterém se v dávné době objevili první lovci v naší zemi, kde se vyskytují překrásné skalní stepi a kudy procházeli tvorové, jako jsou mamuti. Na druhou stranu zde najdeme i tajuplné mokřady a lesy. Je to místo, které by měl vidět každý hrdý Čech. Pálava si nese dva mimořádné statusy:

 • Od roku 1976 je chráněnou krajinnou oblastí,

 • v roce 1986 se stala rezervací UNESCO.

Pálava je místem známých nálezů

Vzhledem k tomu, že jsou Pavlovské vrchy, jak se správně Pálava jmenuje, nejdéle osídleným územím v dnešní České republice, je to místo, kde byla v roce 1925 nalezena Věstonická venuše. Současná výměra této oblasti je 83 km2. Ústředním centrem celé Pálavy jsou 12 km dlouhé Pavlovské vrchy, kde najdete nejvyšší vrchol Děvín a zříceninu Dívčí hrad.

Na Pálavě můžete navštívit mnoho zajímavých míst

Pokud se vydáte na dovolenou na tento vzácný kousek jihu Moravy, pak byste určitě měli navštívit i jiná zajímavá místa. Kromě nekonečných vinic a samozřejmě skvělých vinných sklípků stojí určitě za návštěvu tyto lokality:

 • Lednicko-valtický areál,

 • Dolní Věstonice,

 • město Mikulov,

 • vodní nádrž Nové Mlýny.

Vinařské stezky okouzlí vaše smysly

Kromě klasických návštěv hradů a zámků se můžete vydat na zajímavý výlet po vinařských stezkách, které nikde jinde nenajdete. Některé určené pro pěší a některé jen pro cyklisty, protože jsou opravdu dlouhé.

 • Stezka Mikulov je dlouhá 20 km a je určena pro aktivní pěší turisty. Jde o zajímavý celodenní výlet,

 • 280 km dlouhá stezka celou oblastí je určena pro aktivní cyklisty,

 • 82 km dlouhá stezka, která prochází lednickým areálem je také spíše pro cyklisty.

Fauna a flora je na Pálavě velmi vzácná a bohatá

Oblast Pavlovských vrchů patří mezi nejsušší místa v České republice a vyskytuje se zde nepřeberné množství unikátních květin a živo

ichů. Ty nejvzácnější rostliny najdete především na skalních stepích. Pro příklad lze uvést Kosatec nízký nebo Šalvěj etiopská. Ze zvířecího světa určitě stojí za zmínku:

 • otakárek fenyklový,

 • dudek chocholatý,

 • orel mořský.

Lednicko-valtický areál je úchvatným místem k odpočinku

Jestliže překonáte dlouhé vinařské stezky vedoucí Pavlovskými vrchy, pak jistě budete také toužit po odpočinku, který vám nabídne Lednicko-valtický areál. Jde o rozlehlé území plné nádherných květinových záhonů, kapliček, zámečků a mnoho dalšího. Vzhledem k tomu, že celý areál je velmi rozlehlý, můžete využít možnosti projet si ho v kočáře taženém koňmi. V celém areálu najdete také nepřeberné množství rybníků, které slouží především vodním tvorům.

Zřícenina Dívčí hrad nabídne rozhled po vinicích

Pokud se na Pálavě vydáte po červené turistické značce, dojdete na zmíněnou zříceninu Dívčí hrad, která byla postavena ve 14. století. Uvidíte tak velmi přehledně celou oblast Pavlovských vrchů. Pohled na nekonečné vinice je opravdu nepřekonatelný. Vodní nádrž Nové Mlýny je často vyhledávanou lokalitou, kde najdou vyžití jak aktivní sportovci, tak i rodiny s dětmi. Samozřejmostí jsou kempy, ze kterých můžete každý den vyrážet na výlety po celé Jižní Moravě. Nádrž je velmi rozlehlá a pyšní se i několika ostrovy. Je rozdělená na tři části – horní, střední a dolní část.

Vypravte se za dobrodružstvím, historií a nezvyklou krajinou na Pálavu, kde vás čekají nezapomenutelné scenérie, množství krásných živo

ichů a v neposlední řadě i množství skvělých vín, které jsou tak typické pro tuto oblast.

Zdroj obrázku: {DAVID GREGR} / Shutterstock.com© Copyright 2008-2011 - KudyKam.com Mapa stránek, Admin: Michal Bůžek, Email: admin@kudykam.com
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.
Tipy na výlet a webové kamery | Tipy na cesty | Sraz cyklistů