Hledáte tipy na výlety a dovolenou v České republice? Ve spolupráci s portálem Megaubytko.cz najdete množství tipů na výlety a na levné ubytování pro Vaši dovolenou. Doporučujeme turisticky oblíbené regiony Vysočina a Jeseníky. Ubytování si rychle a snadno zarezervujete na stránkách ubytování Jeseníky a ubytování Vysočina. Naplánujte si dovolenou s lehkostí ještě dnes.
Přihlášení    Registrace
Tisk stránky Poslat přátelům Nápověda    Pranostika na tento den: Svatá Agáta na ranní mlhy bývá bohatá.

Desatero bezpečné turistiky na horách

19.6.2019

Hory jsou místem, kde se příroda ukazuje v celé své kráse. Svoboda pohybu, výhledy, překonávání sebe sama. Když se do hor vydáte, a nezáleží na tom, jste-li začátečník, nebo vrcholky zdoláváte každý víkend, v rámci bezpečnosti se vyplatí dodržovat pár základních pravidel. Hory samy o sobě nejsou nebezpečné, to lidská hloupost, nepřipravenost či neuváženost způsobují neštěstí. Jak se mu vyhnout?

1. Základem je dobrý plán cesty

Nikdo po vás nechce, abyste si psali časový harmonogram minutu po minutě. Ale zjistit si informace o všech místech, která plánujete navštívit, náročnost terénu a délku trasy vám pomůže nejen při odhadu sil. Nepřeceňujte se a cestu vybírejte s ohledem na nejméně fyzicky zdatného člena ve vaší skupině. Dvojnásob to platí, pokud vyrážíte s dětmi nebo psy.

2. Mrkněte na předpověď

Jak bude? I to spadá pod dobré naplánování. Snadno se tak vyhnete sněhovým bouřkám, lavinovým nebezpečím nebo prudkým lijákům. Lépe se vám také bude oblékat a balit oblečení do vašeho batohu. Mějte na paměti, že povětrnostní podmínky se na horách mohou během pár minut diametrálně změnit, svojí připraveností jim ale můžete lépe čelit.

3. Neodjíždějte bez ohlášení

Když se do hor vydáte, vždy se ubezpečte, že o vás někdo ví. Rodina, přátelé, recepční z hotelu či chatař, zkrátka někdo, kdo bude znát alespoň obrysy vašeho plánu a v případě nutnosti bude schopen zasáhnout. Dobrým tipem je aplikace horské služby, kterou si stáhnete do telefonu a která vám v nouzi nejvyšší pomůže.

4. Bez dostatečného vybavení ani krok

Pevná, v ideálním případě kotníková treková obuv s neklouzavou podrážkou, outdoorové oblečení, přizpůsobené aktuálnímu počasí a turistický batoh, to je nutný základ vašeho vybavení. Netahejte s sebou zbytečnosti. Kromě obuvi a oblečení nezapomeňte na nabitý mobilní telefon (případně powerbanku), dostatek tekutin a potravin a balíček první pomoci se základními léky a věcmi na ošetření.

Při túrách do hor se raději vyhněte novým, nepoužitým a neprověřeným produktům. Zvláště s neprošlápnutými botami můžete v horách prožít peklo. Pokud nemáte svého favorita, zkuste outdoorové produkty od Husky.

5. Držte se značení

Raději si svoji trasu prodlužte, než abyste se pohybovali mimo vyznačené cesty. Snadno se ztratíte, hrozí také nebezpečné pády či jiná zranění. Ve chvíli, kdy se ztratíte, je nejlepším plánem návrat na poslední známé místo.

6. Orientace nade vše

Vždy mějte přehled o tom, kde se právě nacházíte. Buď můžete věřit navigačnímu systému GPS, nebo se naučte používat klasickou mapu a buzolu. V nouzi nejvyšší vás vždy zachrání nabitý mobilní telefon.

7. Nejlépe se cestuje ve třech

Alespoň tříčlenné skupinky jsou pro horské putování ideální. Ve chvíli, kdy vás potká nějaký úraz, jeden může počkat u zraněného, zatímco druhý shání pomoc. Nikdy byste se na túru neměli pouštět sami.

8. Nehody se stávají

Stejně jako všude jinde, i na horách vás může nějaký ten úraz potkat. Uměním první pomoci a vlastnictvím lékárničky uděláte první dva kroky k tomu, abyste jejich následky minimalizovali. Snažte se co nejrychleji zavolat pomoc a v žádném případě neopouštět raněného.

9. Ohleduplnost a selský rozum

Na horách nebudete sami. Myslete tak na to, abyste je zanechali alespoň v takovém stavu, v jakém jste je našli. Chraňte přírodu, neodhazujte odpadky, nepřemisťujte či nepoškozujte orientační tabule apod. I když vám se mohou zdát zbytečné, někomu jinému dokáží zachránit život.

10. Zvažte pojištění

I když se vydáváte jen na víkend do Tater nebo Krkonoš, stát se může cokoliv a těch pár korun, které za cestovní pojištění vynaložíte, se vám může mnohonásobně vyplatit. Za ošetření, výjezd horské služby či dokonce operaci v nemocnici zaplatíte zejména v zahraničí statisícové částky.

Co takhle soutěž?

Pokud opravdu rádi chodíte po horách a chcete si svůj příští výlet trochu ozvláštnit, využijte soutěž eshopu Český ráj outdoor. Horské velikány můžete pro jednou vyměnit za stejně krásnou přírodu Českého ráje a podle jednoduché návodu hledat ukrytý dárek. Najdete-li ho jako první, čeká na vás odměna v podobě kvalitního batohu Deuter v hodnotě 2190 Kč.

Na tomto eshopu také momentálně panuje akce Huskoviny 2019, kde se můžete na své oblíbené horské túry výhodně a kvalitně vybavit.© Copyright 2008-2011 - KudyKam.com Mapa stránek, Admin: Michal Bůžek, Email: admin@kudykam.com
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.
Tipy na výlet a webové kamery | Tipy na cesty | Sraz cyklistů