Hledáte tipy na výlety a dovolenou v České republice? Ve spolupráci s portálem Megaubytko.cz najdete množství tipů na výlety a na levné ubytování pro Vaši dovolenou. Doporučujeme turisticky oblíbené regiony Vysočina a Jeseníky. Ubytování si rychle a snadno zarezervujete na stránkách ubytování Jeseníky a ubytování Vysočina. Naplánujte si dovolenou s lehkostí ještě dnes.
Přihlášení    Registrace
Tisk stránky Poslat přátelům Nápověda    Pranostika na tento den: Svatá Veronika seká ledy z rybníka.

Skalní galerie Vojtěcha Kopice a Kopicův statek

4.6.2010

Galerie pod širým nebem se nachází v lesích českého ráje. Do skalní galerii si můžete udělat krásný výlet s malým prohlídkovým okruhem po modré turistické značce. Galerie je otevřená a přístupná turistům celoročně, avšak Kopicův statek je veřejnosti nepřístupný. Při procházce skalami můžete spatřit nejrůznější postavy z naší historie např. Jana Žižku z Trocnova, Cyrila a Metoděje, Mistra Jana Husa, Jiřího z Poděbrad, Anežku Přemyslovnu, sv. Václava, krále Karla IV ale také jiné nejrůznější motivy jako např. varhany, perníkovou chaloupku, lva či muflona. Plastiky jsou opatřeny různými texty, básničkami, citáty a letopočty.

Než se vydáte na krásný výlet do přírody, můžete si zde přečíst něco málo k historii Vojtěcha Kopice, který toto velkolepé dílo vytvořil.

Kopicův statek (dříve nazývaný Jirošova rychta p.č.64) je uzavřená usedlost dvorcového typu, které dominuje roubený obytný dům a patří k nejzajímavějším památkám lidové architektury pojizerského typu. Snad proto taky láká filmaře, neboť se zde natáčely mimo jiné např. i velmi známé a oblíbené filmové pohádky princ Bajaja a Princ a Večernice.

Současné pojmenování statku připomíná Vojtěcha Kopice (1824 – 1902). Vojtěch Kopic se narodil ve Vadíně u Havlíčkova Brodu, po smrti svých rodičů (ve svých 8 letech) byl vychováván tetou v Turnově. Na Jirošův statek se přiženil v roce 1932.

Před statkem stojí socha svatého Jiří Drakobijce z počátku 19 stol., na podstavci sochy jsou čtyři reliéfy – Kristus v Getsemanské zahradě, světice Petranila a Fellicula, sv. Máří Magdaléna a sv. Anna od sochaře J. Zemana.

Vojtěch Kopic vynikal jako lidový kameník a sochař. V každé své volné chvíli chodil do skal u statku a vytvořil neuvěřitelně rozsáhlou skalní galerii. První plastika, kterou V. Kopic vytvořil byl sv. Václav (1940) a posledním jeho dílem byla kněžna Libuše, na které pracoval těsně před svou smrtí (1978). Vojtěch Kopic tedy tvořil obří skalní galerii neuvěřitelných 38 let a používal k tomu jen velmi jednoduché náčiní – upravený krumpáč, špičák a paličku.© Copyright 2008-2011 - KudyKam.com Mapa stránek, Admin: Michal Bůžek, Email: admin@kudykam.com
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.
Tipy na výlet a webové kamery | Tipy na cesty | Sraz cyklistů