Hledáte tipy na výlety a dovolenou v České republice? Ve spolupráci s portálem Megaubytko.cz najdete množství tipů na výlety a na levné ubytování pro Vaši dovolenou. Doporučujeme turisticky oblíbené regiony Vysočina a Jeseníky. Ubytování si rychle a snadno zarezervujete na stránkách ubytování Jeseníky a ubytování Vysočina. Naplánujte si dovolenou s lehkostí ještě dnes.
Přihlášení    Registrace
Tisk stránky Poslat přátelům Nápověda    Pranostika na tento den: Jaké je počasí o Popeleční středě, takové se drží celý rok.

Nejznámější geologické útvary nejdete na Pánské skále

25.6.2016

Pánskou skálu najdete mezi Kamenickým Šenovem a Práchní a jedná se o pozůstatek čedičového návrší vyčnívajícího z náhorní plošiny.

Krásná podívaná na Kamenné varhany i Mariánský sloup

Lom byl činný od 18. století a odhaloval krásnou ukázku sloupcové odlučnosti čediče. Pravidelné čedičové sloupce na Pánské skále jsou téměř svislé a 15 m dlouhé i 20 – 40 cm široké. Díky tomuto tvaru celý útvar připomíná píšťaly varhan, a proto je také nazýván Kamenné varhany.

Panská skála

Z vrcholku pánské skály je krásný výhled do okolí a pod skalou se nachází malé jezírko naplněné srážkovou vodou. Na jihovýchodní straně Pánské skály stojí Mariánský sloup, který vznikl na památku mladého tovaryše a vdovy. Právě zde totiž oba 18. ledna 1739 umrzli. 

K Pánské skále se dostanete díky několika turistickým trasám

Pánská skála je oblíbeným a často navštěvovaným geologickým útvarem, a to nejen pro svou krásu, ale také proto, že patří k národní přírodní památce. K útvaru vede celá řada turistických tras, a to z Nového Boru, České Lípy i Kamenického Šenova. U Pánské skály se nachází parkoviště, ze kterého se sem dostanete během několika minut. © Copyright 2008-2011 - KudyKam.com Mapa stránek, Admin: Michal Bůžek, Email: admin@kudykam.com
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.
Tipy na výlet a webové kamery | Tipy na cesty | Sraz cyklistů