Hledáte tipy na výlety a dovolenou v České republice? Ve spolupráci s portálem Megaubytko.cz najdete množství tipů na výlety a na levné ubytování pro Vaši dovolenou. Doporučujeme turisticky oblíbené regiony Vysočina a Jeseníky. Ubytování si rychle a snadno zarezervujete na stránkách ubytování Jeseníky a ubytování Vysočina. Naplánujte si dovolenou s lehkostí ještě dnes.
Přihlášení    Registrace
Tisk stránky Poslat přátelům Nápověda    Pranostika na tento den: Jaké je počasí o Popeleční středě, takové se drží celý rok.

Oživlé památky - Příběh věcí

2.5.2011

Na květen je v rámci 3. ročníku interaktivního projektu Oživlé památky připraveno téma „Příběh věci“. Národní památkový ústav a památky v jeho správě Vás zvou na tematické prohlídky, které umožní objevovat kouzlo nejen samotných hradů a zámků jako staveb, ale také jednotlivých sbírkových předmětů z mobilárních fondů, i těch které nejsou běžně vystaveny, avšak jejich původ, cesta do našich zemí, nebo příběh jejich majitele je zajímavý a výjimečný. Posuďte sami z našich tipů na výlet za hlubším poznáním pokladů ukrytých na českých a moravských památkách:

           

Zámek Mníšek pod Brdy (Středočeský kraj)

14. – 15. 5. 2011 - Staročeské máje a prohlídky zámku věnované přátelství Karla Škréty a zakladatele zámku „Karel Škréta - přítel Serváce Engela“. Upravené prohlídky jsou věnované soukromým zápiskům zakladatele zámku a příběhu oltářního obrazu malíře Karla Škréty pro Serváce Engela.

 

Zámek Mnichovo Hradiště (Středočeský kraj)

7., 14., 21. a 28. 5. 2011 (květnové soboty) vždy od 10:30 mimořádná kastelánská prohlídka.
Prohlídka zákulisí zámeckého divadla s kastelánem, nebo jeho zástupcem s příběhem Valdštejnové a sv. Aliance.

 

Zámek Konopiště (Středočeský kraj)

1. – 31. 5. 2011 - Prohlídky obohaceny o restaurované exponáty z depozita: osudové šaty Žofie Chotkové, restaurované sošky sv. Jiří s restaurátorskou zprávou v muzeu sv. Jiří, ornát ze svatebních šatů Žofie, doplněný o korporál a velum vedle šatů sarajevských (3. okruh).

 

Hrad Karlštejn (Středočeský kraj)

1. – 31. 5. 2011 - Výstava dokumentující proces výroby kopií české svatováclavské a říšské císařské koruny v otevřených arkádách Císařského paláce.

           

Zámek Hořovice (Středočeský kraj)

1. 5. 2011 - Otevření pokojů zámeckého služebnictva s původním vybavením (byt zámeckého šoféra, pokoj kuchařky, kancelář kastelána).

 

Zámek a klášter Sázava (Středočeský kraj)

1. – 31. 5. 2011 - Prohlídky nabídnou v kapitulní síni Příběh Kosmovy kroniky a remešského evangeliáře, v expozici budou vystaveny také faksimile těchto středověkých rukopisů.

                                  

Zámek Benešov nad Ploučnicí (Ústecký kraj)                   

od 20. 5. 2011 - Výstava "55 let obnovy a 50 let zpřístupnění zámeckého areálu v Benešově nad Ploučnicí" - při výstavě budou prezentovány dosud nikde nepublikované dobové fotografie a pohledy z let 1900 - 2011.

 

Zámek Krásný Dvůr (Ústecký kraj)

28. 5. 2011 - Speciální pohádkové prohlídky pro děti s tajemnými příběhy, které se váží k některým předmětům v expozici.

 

Zámek Libochovice (Ústecký kraj)

14. – 29. 5. 2011 - Cestování před 100 lety – výstava předmětů z mobiliárních sbírek, zaměřených na cestování, doplněná obrazy J. Dungela s názvem "Fauna Jižní Ameriky"

 

Zámek Hrubý Rohozec (Liberecký kraj)

1. – 31. 5. 2011 - Prohlídky s možností návštěvy dětských pokojů, které se postupně připravují ke zpřístupnění, a obnovené historické posilovny v hraběcí ložnici.

 

Zámek Lemberk (Liberecký kraj)   

1. – 31. 5. 2011 - Mimořádné zpřístupnění restaurovaného a nově instalovaného Rytířského sálu v rámci běžných prohlídek zámku.

1. – 31. 5. 2011 - Navrácené obrazy - zpracování miniseriálu na webových stránkách zámku o restaurování deseti panovnických portrétů z Rytířského sálu.

 

Zámek Zákupy (Liberecký kraj)      

8., 15., 22. a 29. 5. 2011 vždy od 14:30 Mimořádné prohlídky osobního výtahu císaře Ferdinanda V.

 

Zámek Lednice (Jihomoravský kraj)          

1. – 31. 5. 2011 - Prohlídková trasa 2. patro – výstava exponátů koupených na zahraničních aukcích. Věci byly odvezeny Liechtensteiny v roce 1943 do Rakouska, potom prodány a český republika je pro Státní zámek Lednice vykoupil.

 

Zámek Kunštát (Jihomoravský kraj)          

1. – 31. 5. 2011 - Prohlídky s Mottem: "Unikátní věc - unikátní příběh", příběh sádrového polychromovaného modelu kachlovýc h kamen v podobě Johannese říšského hraběte Coudenhove - Kalergi von Ronspergheim, který obdržela darem Thecla říšská hraběnka Coudenhove - Honrichs, majitelka panství Kunštát. Na SZ Kunštát se sádrový model vrátil v roce 2009.

 

Zámek Lysice (Jihomoravský kraj)

1. – 31. 5. 2011 - Rozšíření prohlídky o vystavení originálů notových záznamů, které napsal Mořic Ebner Eschenbach pro svoji ženu Marii roz. Dubskou. Budou prezentovány nejenom notové party, ale návštěvníci uslyší tyto skladby zaznamenané v loňském roce v koncertní úpravě.

 

Zámek Valtice (Jihomoravský kraj)

1. – 31. 5. 2011 - Zpřístupnění knihovny knížete Mořice Josefa z Liechtensteina, jejíž podstatná část byla zachráněna pracovníky Muzea města Brna a po téměř sedmdesáti letech bude znovu otevřena veřejnosti ve dvou nově rekonstruovaných sálech.

 

Zámek Vranov nad Dyjí (Jihomoravský kraj)        

1. – 31. 5. 2011 - Na prohlídkové trase mimořádně vystaven obraz Děti u zámeckého schodiště, raná práce Quida Mánese, bratra slavnějšího Josefa. Poválečný konfiskát byl dosud uložen v depozitáři, nyní poprvé je vystavený v obrazárně. Jeho detailní příběh bude součástí květnových prohlídek.

 

Zámek Velké Losiny (Olomoucký kraj)                                         

1. – 31. 5. 2011  - Výstava Památky určené ke znovuzrození – prezentace vzácného mobiliáře určeného k restaurování.

 

Zámek Hradec nad Moravicí (Severomoravský kraj)                               

1. – 31. 5. 2011 - Prezentace příběhu ceremoniálního kočáru Karla Maxe Lichnovského, 6. knížete. Kočár nechal vyrobit v Berlíně r. 1911 u firmy Eduarda Zimmermana. Kočár je z doby jeho působení ve funkci německého velvyslance a mimořádného zplnomocněnce německého císaře Viléma II v letech 1912-1914. Kočár byl zrestaurovaný a převezený na Hradec nad Moravicí v r. 1995 ze zámku ve Velkých Losinách, kam se dostal po 2. světové válce.

 

Důl Michal, Ostrava - Michálkovice  (Severomoravský kraj)

21. 5. 2011 - Slavnostní zprovoznění parního stroje z roku 1893. Parní stroj bude uveden do chodu dne 21. 5. 2011 u příležitosti Ostravské noci muzeí a společně se slavnostním nasvětlením těžní věže bude patřit k největší kulturní události v této sezóně. Pro návštěvníky je připravený příběh tohoto stroje od počátku až po současnost.

Tisková zpráva NPÚ© Copyright 2008-2011 - KudyKam.com Mapa stránek, Admin: Michal Bůžek, Email: admin@kudykam.com
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.
Tipy na výlet a webové kamery | Tipy na cesty | Sraz cyklistů