Hledáte tipy na výlety a dovolenou v České republice? Ve spolupráci s portálem Megaubytko.cz najdete množství tipů na výlety a na levné ubytování pro Vaši dovolenou. Doporučujeme turisticky oblíbené regiony Vysočina a Jeseníky. Ubytování si rychle a snadno zarezervujete na stránkách ubytování Jeseníky a ubytování Vysočina. Naplánujte si dovolenou s lehkostí ještě dnes.
Přihlášení    Registrace
Tisk stránky Poslat přátelům Nápověda    Pranostika na tento den: Na svatého Matěje, každá myší díra se zavěje.

Baťův kanál III.

26.4.2011

Uherské Hradiště – Kostelany nad Moravou – Uherský Ostroh – Veselí nad Moravou

Na Baťově kanále, za Uherským Hradištěm, je další přístaviště v Kostelanech nad Moravou. Tato pěkně upravená slovácká obec leží v úrodné nivě řeky Moravy. V těsném sousedství obce se nacházejí slepá ramena řeky Moravy, přičemž jedno z nich zvané „Tůně“, bylo vyhlášeno přírodní památkou, pro svou vzácnou flóru a faunu.

A již vás vítá městečko Uherský Ostroh, ve kterém je taky přístaviště. Náměstí dominuje barokně – klasicistní kostel s věží, který je zasvěcen sv.Ondřeji. Nedaleko kostela stojí renesanční zámek. Původně zde stával již ve 13. století gotický vodní královský hrad. Ten byl v druhé polovině 16. století přestavěn na renesanční zámek. Zámek je čtyřkřídlou budovou s arkádami a hranolovou věží a slouží pro kulturní potřeby města. Na zámku má taky sídlo Regionální vinotéka Údolí moravských vín. Jsou zde zastoupena nejkvalitnější slovácká vína vyráběná tradiční technologií.

Vedle zámku, v budově Přízámčí , je prodejna Lidové tradice a řemesla. Zde se zhotovují pestré slovácké kroje, které si můžete zakoupit nebo vypůjčit. Každý si zřejmě nekoupí zrovna slovácký kroj, ale málokdo odolá, aby si zde nekoupil zajímavý suvenýr, půvabnou krojovanou panenku. A teď něco pro milovníky přírody. Kdo chce poznat krásu pravého lužního lesa, nechť se vypraví do přírodní rezervace Kolébky. Je to 96 hektarů lužního lesa mezi městečkem Uherským Ostrohem a obcemi Nedakonicemi a Polešovicemi.

Tak a zase zpátky na loď a zanedlouho doplujete do města Veselí nad Moravou, které leží na řece Moravě a jejích ramenech. V městě je možno zakotvit v přístavišti u Hvězdárny, mnozí však dají přednost zdejšímu přístavu. V přístavu je půjčovna lodí, hospoda, wc a sprcha. Je zde taky možnost grilování a pořádáni táboráků, může se zde i stanovat.

Ve městě stojí empírový zámek. Taky zde původně stával gotický královský vodní hrad ze 14. století, který byl přestavěn na renesanční zámek. Současná empírová podoba zámku se třemi věžemi je z první poloviny 19. století. Zámek je uzavřen a probíhá zde rekonstrukce. V anglickém zámeckém parku, který má rozlohu okolo 20 hektarů, si můžete prohlédnout vzácné dřeviny.

Ve městě stojí tři kostely. Klášterní barokní dvouvěžový kostel sv. Andělů Strážných, barokní kostel sv. Bartoloměje a kostel Panny Marie původně gotický, později barokně přestavěný. Ve Veselí nad Moravou najdete taky významnou technickou památku, vodní elektrárnu s původním zařízením z počátku 20. století.

Na Bartolomějském náměstí stojí budova Městského muzea. Je zde umístěna stálá expozice „Od Doubravy k Javořině“, představující život na Slovácku. Je zde mimo jiné umístěn nábytek z veselského zámku, lidový nábytek, obrazy, mince a taky slovenská keramika. V muzejních prostorách se konají pravidelné a zajímavé výstavy.

Autor: Jiří Glet© Copyright 2008-2011 - KudyKam.com Mapa stránek, Admin: Michal Bůžek, Email: admin@kudykam.com
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.
Tipy na výlet a webové kamery | Tipy na cesty | Sraz cyklistů