Hledáte tipy na výlety a dovolenou v České republice? Ve spolupráci s portálem Megaubytko.cz najdete množství tipů na výlety a na levné ubytování pro Vaši dovolenou. Doporučujeme turisticky oblíbené regiony Vysočina a Jeseníky. Ubytování si rychle a snadno zarezervujete na stránkách ubytování Jeseníky a ubytování Vysočina. Naplánujte si dovolenou s lehkostí ještě dnes.
Přihlášení    Registrace
Tisk stránky Poslat přátelům Nápověda    Pranostika na tento den: Suchý půst - úrodný rok.

Baťův kanál II.

17.4.2011

Uherské Hradiště – Staré Město – Modrá – Velehrad – Uherské Hradiště

V městě Uherském Hradišti můžete zakotvit plavidlo v přístavišti, nebo v nedalekém přístavu ve Starém Městě. V přístavu je půjčovna lodí, přístavní hospoda, wc a sprcha. V Uherském Hradišti a jeho okolí je řada památek, zejména na Velkomoravskou říši, a taky řada kulturních zařízení, které můžete navštívit. Na levém břehu řeky Moravy leží Uherské Hradiště, na pravém břehu řeky pak Staré Město.

V Uherském Hradišti vám doporučuji projít si trasu z Mariánského náměstí na Masarykovo náměstí. Na Mariánském náměstí dozajista upoutá vaší pozornost barokní mariánský morový sloup. Mariánské a Masarykovo náměstí spojuje Prostřední ulice, která je lemována řadou obchodů a obchůdků, a taky zde stojí Stará radnice se šikmou věží. Na Masarykově náměstí najdete dvouvěžový barokní kostel sv. Františka Xaverského s cenným barokním zařízením a přilehající jezuitskou kolejí. Je zde také barokní lékárna „U zlaté koruny“,zdobená novorenesančními freskami, a barokní kašna s plastikou delfína a piniovou šiškou.

Ve  městě můžete taky navštívit Slovácké muzeum ve Smetanových sadech. Stálá expozice „Slovácko“ zde zachycuje průběh zvykoslovného roku na Slovácku a krásu slováckých lidových krojů. V muzeu se taky pravidelně obměňují národopisné, historické, vlastivědné a archeologické výstavy.

V galerii Slováckého muzea v Otakarově ulici je umístěna stála expozice „Umění jihovýchodní Moravy“. Ve výstavních sálech se taky pořádají výstavy českých i zahraničních umělců. Vydejte se taky za dobrým vínem. V městské čtvrti Mařatice je řada vinných sklepů a vinohradních domů, z nichž nejstarší pocházejí z 18. století. V jednom barokním domě je vinárna „U Lisu“, se zachovalým, původním lisem na vinnou révu. V měšťanských vinných sklepích můžete ochutnat, nebo si zakoupit lahodné víno. V Mařaticích stojí rovněž rozhledna na Rovině,odkud je pěkný výhled na město a okolí.

V Uherském Hradišti je taky pěkný akvapark s krytými i venkovními bazény a dvěma tobogány skluzavkami a celou řadou dalších vodních atrakcí.

Ve Starém Městě si můžete prohlédnout základy velkomoravských kostelů z 9. století v lokalitách Sady a Špitálky. V Jezuitské ulici stojí Památník Velké Moravy, nad základy velkomoravského kostela z 9. století, v poloze Na Valách. Nově vytvořena expozice přibližuje život a dílo starých Slovanů. Ve Starém Městě se nachází taky oblíbené letní koupaliště Širůch  s bazénem, brouzdalištěm a travnatými plážemi. Je zde taky jedna novodobá turistická atrakce. V areálu bývalého cukrovaru stojí červenobíle pruhovaná  rozhledna Maják Šrotík. Tato rozhledna ve tvaru majáku má i svoje světlo, které ve tmě svítí. Je vysoká 27 m a je odtud pěkný pohled na Uherské Hradiště, Staré Město, Chřiby a Bílé Karpaty. Vedle majáku stojí pěkná replika plachetnice se třemi stěžni a plachtami.

Ze Starého Města je to jen několik kilometrů do obce Modrá, ve které se nachází zajímavý Archeologický skanzen. Zdejší skanzen představuje velkomoravské opevněné sídliště středního Pomoraví. Do areálu se vchází vstupní dřevěnou dvouvěžovou bránou a skanzen je obklopen palisádovou hradbou. Ve skanzenu stojí i kamenný knížecí palác a roubené stavby s ukázkami řemeslnické výroby starých Slovanů. Jsou zde k vidění taky základy velkomoravského kostela z 9. století a zcela unikátní rekonstrukce kostela sv. Jana z doby Velkomoravské říše.

V Modré, mezi vinohrady, stojí dřevěná rozhledna, ze které je pěkný pohled na Chřiby a úrodnou nížinu v povodí řeky Moravy. Z Modré, od Archeologického skanzenu, je to jen několik set metrů ke klášteru a chrámu na Velehradě. V barokním velehradském chrámu Panny Marie a sv. Cyrila a sv. Metoděje je velké množství cenných uměleckých děl, relikvií a památek. Chrám je nejznámějším poutním místem na Moravě s cyrilskometodějskou a velkomoravskou tradicí. Na Velehradě se každoročně koná velká pouť, na svátek sv. Cyrila a sv. Metoděje dne 5. července.

Po prohlídce Velehradu, plní dojmů a zážitků, se vrátíte stejnou cestou zpátky na loď, a můžete vyplout za poznáním dalších krás Slovácka.

Autor: Jiří Glet© Copyright 2008-2011 - KudyKam.com Mapa stránek, Admin: Michal Bůžek, Email: admin@kudykam.com
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.
Tipy na výlet a webové kamery | Tipy na cesty | Sraz cyklistů