Hledáte tipy na výlety a dovolenou v České republice? Ve spolupráci s portálem Megaubytko.cz najdete množství tipů na výlety a na levné ubytování pro Vaši dovolenou. Doporučujeme turisticky oblíbené regiony Vysočina a Jeseníky. Ubytování si rychle a snadno zarezervujete na stránkách ubytování Jeseníky a ubytování Vysočina. Naplánujte si dovolenou s lehkostí ještě dnes.
Přihlášení    Registrace
Tisk stránky Poslat přátelům Nápověda    Pranostika na tento den: Bude-li příjemné povětří ( v masopustní úterý), bude dosti hrachu.

Oslavte první máj s jazzem a swingem

15.4.2011

Hradecká kulturní a vzdělávací společnost ve spolupráci s městy Banská Bystrica, Salgótarján a Tarnów za podpory Mezinárodního Visegrádského Fondu, Královéhradeckého kraje a statutárního města Hradec Králové pořádají v neděli 1. května jubilejní 10. ročník festivalu STŘEDOEVROPSKÝ JAZZOVÝ MOST. Předmětem i cílem tohoto hudebního projektu je vzájemné setkávání a prezentace dixielandových a jazzových formací ze všech čtyř visegrádských zemí v rámci společného konceptu UNITED EUROPE JAZZ FESTIVAL (koncerty v partnerských středoevropských zemích jsou postaveny právě na výměně jazzových kapel, čímž obohacují kulturní a společenský život v jednotlivých místech konání festivalu). Akce, zaměřená na udržování tradic a rozvoj svébytného hudebního žánru, poskytuje prostor jak ostříleným profesionálům, tak začínajícím kapelám. Pořadatelé festivalu připravili pro jeho 10. ročník mimořádně pestrou hudební nabídku, která odstartuje na 1. máje na Masarykově náměstí v Hradci Králové v 10 hodin.

Reprezentativní program festivalu otevře královéhradecký JH Big Band, který zde působí od roku 1978 pod vedením Jiřího Hasala. Věnuje se interpretaci klasického i moderního jazzu, ale i známým melodiím a klasickým muzikálovým a filmovým šlágrům. JH Big Band dosáhl vynikajících úspěchů nejen na domácích pódiích, ale i v zahraničí, s orchestrem si zazpívali i osobnosti jako je Eva Pilarová, Jitka Zelenková, Laďa Kerndl, Karel Hála a mnoho dalších.

Pořadatel festivalu Hradecká kulturní a vzdělávací společnost poskytuje při výběru účinkujících a stavbě dramaturgie dostatek prostoru pro žánrové přesahy, které činí nabídku hudební palety nanejvýš pestrou. Proto zařazuje jako dalšího účinkujícího domácí královéhradecké vysoce respektované vokální uskupení Gentlemen Singers. Repertoár souboru sahá od gregoriánského chorálu až po adaptace moderních populárních melodií a titulů význačných skladatelů často zkomponovaných přímo pro tuto formaci. Tu posléze vystřídá česká nestárnoucí legenda Jazz Collegium Boba Zajíčka, matadora a zakladatele českého tradičního jazzu. Uvedený band nás vrátí k tradičnímu a špičkově provedenému standardu a předvede na festivalu repertoár, tvořený skladbami klasického jazzu a swingu.

Pestrou hudební paletu doplní i devítičlenná kapela Los Rumberos Petra Smetáčka, která se během několika let svého vývoje vyprofilovala na českého specialistu na afro-kubánskou hudbu. Originální aranžmá, bohatá perkusivní rytmika, čtyřčlenná dechová sekce a zpěv Kateřiny Myškové – to jsou základní stavební kameny LOS RUMBEROS, jež je možné žánrově zařadit do kategorií afro-kubánské hudby, latin-jazzu, salsy i world-music.  

Slovenská bluesová skupina B. & The Money Makers, kterou v roku 2009 založil Boris Čiampor, hráč na foukací harmoniku, přiveze barevnou a pestrou směs chicagského městkého blues, mississippského delta blues a jazzu. Do Hradce Králové přijedou rovnou z festivalu v polském Tarnowě. Dalším účinkujícím bude přední osobnost českého jazzu Jana Koubková, která vystoupí se svým Quartetem. Jako jazzová sólistka se prosadila už v roce 1975 a od té doby prošla mnoha stylovými seskupeními. Od blues a swingu, přes bebop, latin, free až po world-ethno a fusion. Polsko bude v Hradci Králové reprezentovat osmičlenná skupina Coco Dixie, která hraje nejen světové standardy, ale i polské jazzové a světové evergreeny. Nosnou ideou této kapely je nejen kultivování tradičního jazzu, ale i jeho mixování s dalšími současnými hudebními formáty. V loňském roce se kvůli dopravní nehodě nemohl do Hradce Králové dostavit Tamás Berki z Budapešti. Proto se letos mimořádně těšíme na jeho vystoupení s vlastní doprovodnou skupinou. Tato legenda nejen maďarského, ale i evropského jazzu kromě aktivního zpívání vyučuje na jazzové fakultě hudební akademie Ference Liszta v Budapešti.

S velkým úspěchem se v minulosti setkalo i vystoupení na Mladém pódiu, kde v přestávkách mezi programy účinkují talentované soubory ze Základních uměleckých škol východočeského regionu. Nejinak tomu bude i letos. Divákům se představí Junior band ZUŠ Habrmanova a Střezinský taneční orchestr ZUŠ Na Střezině Hradec Králové jako důkaz toho, že o budoucnost jazzu se nemusíme bát.

Jubilejní 10. ročník festivalu Středoevropský jazzový most bude 1. 5. od 19,00 hod. pokračovat Bluesovým večerem a jam session zúčastněných kapel v restauraci Springfield v Gayerových kasárnách, kde bude účinkovat královéhradecká skupina Blues G a banskobystrická skupina B & The Money Makers.

Kromě uvedených hudebních lahůdek, uváděných moderátorem Edou Hrubešem, si určitě přijdou na své kromě návštěvnických vjemů sluchových také smysly chuťové. Na Masarykově náměstí bude připraveno na 40 stánků s občerstvením a trh lidové tvorby a uměleckých řemesel. Gurmáni zajisté ocení chuť opékaného prasátka, domácích klobás, čabajek, staročeské paštiky a placek, dobrot z medové cukrárny, štramberských uší, valašských frgálů nebo třeba slovenských sýrových specialit, které mohou zapít douškem piva Holba. Další stánky pak přicházejí s pestrou nabídkou výrobků od keramiky a bižuterie přes stříbrné a skleněné šperky až třeba po látkové panenky. Vstup na tuto již tradiční akci s exkluzivním programem je volný.

P.Š, HKVS© Copyright 2008-2011 - KudyKam.com Mapa stránek, Admin: Michal Bůžek, Email: admin@kudykam.com
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.
Tipy na výlet a webové kamery | Tipy na cesty | Sraz cyklistů