Hledáte tipy na výlety a dovolenou v České republice? Ve spolupráci s portálem Megaubytko.cz najdete množství tipů na výlety a na levné ubytování pro Vaši dovolenou. Doporučujeme turisticky oblíbené regiony Vysočina a Jeseníky. Ubytování si rychle a snadno zarezervujete na stránkách ubytování Jeseníky a ubytování Vysočina. Naplánujte si dovolenou s lehkostí ještě dnes.
Přihlášení    Registrace
Tisk stránky Poslat přátelům Nápověda    Pranostika na tento den: Jaké je počasí o Popeleční středě, takové se drží celý rok.

Masopust v Hornickém muzeu Příbram

10.3.2011

Masopust je pořádán ve spolupráci se Sborem dobrovolných hasičů Bohutín v areálu Ševčinského dolu na Březových Horách v sobotu 12. 3. 2011 od 10 hodin. Program sestává z masopustního průvodu za doprovodu kapely, reje masek, žertovných scének a předvádění masopustních zvyků, za zvýhodněné vstupné 1 Kč.

Masopustní období, přestože dnes již ztratilo vlivem křesťanství svůj původní význam, vyvolává dodnes hluboko v lidských genech zakořeněné stopy pohanských oslav konce zimy a příchodu jara, potřebu uvolnění před vážnou dobou v čase nouze, kdy loňské zásoby docházejí a do nové sklizně je ještě daleko. Staré mytologie byly založeny na střídání chaosu a řádu. Aby mohl nastat řád, stvoření nového času a života, musí mu předcházet chaos. A tím je vytvoření nepřehledné situace za pomoci masky, kdy se člověk stává něčím nebo někým jiným než ve skutečnosti. Také divoké tance a reje, hluk a alkohol přispívají ke krátkodobému narušení sociálního pořádku. Opětovný řád nastává v den jarní rovnodennosti, přelomovém dni, kdy chaos končí a začíná příprava na Velikonoce, velký půst, původně vyvolaný právě vyčerpáním potravinových zásob po zimním období.

Každoroční konání masopustu v Hornickém muzeu Příbram navazuje na lidové tradice. Ve spolupráci se Sborem dobrovolných hasičů z Bohutína, který oslavy organizuje nepřetržitě již více než 80 let, muzeum připravuje letošní masopustní průvod s rejem masek, žertovnými scénkami a hudebním doprovodem na sobotu 12. března dopoledne v areálu Ševčinského dolu na Březových Horách a odpoledne ve Skanzenu Vysoký Chlumec, pobočce Hornického muzea Příbram.

Masopustní průvod, tvořený kostýmovanými postavami, vyjde ráno ze staré hornické obce Bohutín v čele s brdským duchem Fabiánem. Zhruba v 10 hodin dorazí za doprovodu kapely před nádvoří Ševčinského dolu v Příbrami na Březových Horách, kde jej uvítá ředitel Hornického muzea Příbram Josef Velfl. Průvod požádá o možnost vstupu a provozování masopustních taškařic, které se pak rozvinou na prostranství mezi šachetní budovou a strojovnou. Program budou tvořit žertovné scénky spjaté s regionem a tematikou hornictví.

Obdobný program se stejnými aktéry se poté přesune do Vysokého Chlumce u Sedlčan, kde začne v areálu tamního skanzenu ve 14 hodin. Pak se průvod vydá do centra obce, kde bude pokračovat masopustním veselím v prostorách starého lobkowiczkého velkostatku. Zdejší masopust, připravovaný ve spolupráci s obcí Vysoký Chlumec, se letos bude konat již po sedmé. Scházejí se na něm nejenom místní obyvatelé, ale v hojném počtu přijíždějí i návštěvníci z širokého okolí.

Roman Abušinov
Hornické muzeum Příbram© Copyright 2008-2011 - KudyKam.com Mapa stránek, Admin: Michal Bůžek, Email: admin@kudykam.com
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.
Tipy na výlet a webové kamery | Tipy na cesty | Sraz cyklistů