Hledáte tipy na výlety a dovolenou v České republice? Ve spolupráci s portálem Megaubytko.cz najdete množství tipů na výlety a na levné ubytování pro Vaši dovolenou. Doporučujeme turisticky oblíbené regiony Vysočina a Jeseníky. Ubytování si rychle a snadno zarezervujete na stránkách ubytování Jeseníky a ubytování Vysočina. Naplánujte si dovolenou s lehkostí ještě dnes.
Přihlášení    Registrace
Tisk stránky Poslat přátelům Nápověda    Pranostika na tento den: Na svatého Blažeje teče-li voda kolejí jen tolik, co by vozka od biče smočil, čekají dlouhý len.

Cyklovýlet: Na soběslavsko a veselská blata

1.3.2011

Soběslav – Nedvědice 5 km – Debrník 7 km – Svinky 11 km – Vlastiboř 13 km – Záluží 15 km – Vesce 17 km – Soběslav 19 km.

Na soběslavsko-veselských blatech jsou rozloženy půvabné jihočeské vesnice a vesničky s překrásnými zemědělskými stavbami ve stylu jihočeského lidového baroka. A naše cyklotrasa vede právě těmito místy. Je jako obvykle okružní, začíná v Soběslavi, kde taky končí, měří jen 19 km, není nikterak náročná, nebo vede takřka po rovině a je tedy zvlášť vhodná pro rodiny s dětmi. Trasa vede po málo frekventovaných silnicích II. a III. třídy a je značená silničními ukazateli. Na její projetí si vyhraďte přibližně 3 hodiny.

Výchozím bodem v Soběslavi je náměstí Republiky, kde jsou rovněž dvě parkoviště, jedno vedle kostela sv. Petra a Pavla, druhé pak u kostela sv. Víta v těsné blízkosti ulice Komenského. Před cestou se můžete občerstvit v penzionu U Růžku přímo na náměstí. Najdete zde stylovou restauraci se specialitami české kuchyně i příjemným posezením na zahradní terase s grilem. Můžete se zde v případě potřeby i ubytovat za slušnou cenu.

Z náměstí Republiky v Soběslavi pojedete ulicí Komenského a dostanete se na ulici Bechyňskou. Pak se kolem toku Lužnice dostanete na silnici III. třídy do Nedvědic a Debrníku. Vyšlapete na návrší Zvíkov, kde stávalo staré hradiště a zde jen kousek od cesty stojí poutní kaple Panny Marie, u níž vyvěrá pramen. Naše cesta pokračuje do obce Nedvědice, která byla prohlášena za vesnickou památkovou zónu. V obci stojí kostel sv. Mikuláše a několik statků blatského typu ve stylu lidového baroka s barokními a klasicistními štíty. 

V následující obci Debrník se nachází značné množství hodnotných ukázek blatenské lidové architektury ze druhé poloviny 19. století a počátku 20. století. Za Debrníkem se přiblížíte k rytířskému rybníku a bude-li hezké počasí, můžete se v něm taky vykoupat. U Rytířského rybníka dojedete na křižovatku a dále po silnici II. třídy č. 135 se vydáte směrem na osadu Svinky a obec Vlastiboř. V osadě Svinky, která je památkovou zónou lidové architektury, najdete kromě blatských statků s bohatě zdobenými štíty i světový unikát – kapličku, požární zbrojnici a bývalou kovárnu spojenou v jeden objekt. Svůj pobyt ve zdejší osadě si můžete za příznivého počasí zpříjemnit na místním koupališti. Další obcí na naší trase je Vlastiboř, která je památkovou rezervací lidové architektury. Zdejší selské statky nesou bohatě zdobená průčelí ve stylu lidového baroka. V osadě Záluží můžete taktéž obdivovat stavby ve stylu lidového baroka, zachovalo se zde i několik zděných sýpek a kovárna. Pak se již přes obec Vesce dostanete zpět do Soběslavi.

Autor: Jiří Glet
http://www.litery.cz



© Copyright 2008-2011 - KudyKam.com Mapa stránek, Admin: Michal Bůžek, Email: admin@kudykam.com
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.
Tipy na výlet a webové kamery | Tipy na cesty | Sraz cyklistů