Hledáte tipy na výlety a dovolenou v České republice? Ve spolupráci s portálem Megaubytko.cz najdete množství tipů na výlety a na levné ubytování pro Vaši dovolenou. Doporučujeme turisticky oblíbené regiony Vysočina a Jeseníky. Ubytování si rychle a snadno zarezervujete na stránkách ubytování Jeseníky a ubytování Vysočina. Naplánujte si dovolenou s lehkostí ještě dnes.
Přihlášení    Registrace
Tisk stránky Poslat přátelům Nápověda    Pranostika na tento den: Pošmourný Hromnice - sedlákům milý velice.

VÁNOČNÍ TĚŠENÍ aneb MALÝ ADVENT

28.11.2011

 

Hradecká kulturní a vzdělávací společnost ve spolupráci s Kulturním centrem ve Walbrzychu pořádá v sobotu 10. prosince mezi 10. a 16. hodinou na Šrámkově statku v Pileticích předvánoční program VÁNOČNÍ TĚŠENÍ aneb MALÝ ADVENT. Ten jespojený s  připomenutím obyčejů a tradic na Hradecku a s ukázkami výroby vánočních dekorací u nás

i u našich polských sousedů.

V rámci této akce budou mít návštěvníci příležitost prohlédnout si „zimní“ provoz venkovského statku s topením v kachlových kamnech v roubence a pečení chleba v peci. „Připomeneme i jednu specialitu z královéhradeckých vánočních tradic – pečení buchtiček máčených v sirobu a obalovaných v perníku“, říkají „Tetičky Apolenky“ ze Studia PH Pohádka. Ty budou již od rána tuto tradiční a pro královéhradecký region typickou lahůdku připravovat, aby ji mohly dát ochutnat příchozím. K tomu budou povídat o vánočních zvycích, o tradičním životě na vsi, o Štědrém dni a také třeba o tom, kde se vzal vánoční stromeček.

Již od 10 hodin bude v tomto ojedinělém areálu starobylé venkovské architektury probíhat pestrý kulturní program. Uvnitř roubené chalupy předvedou členky Klubu lidové tvorby některé původní rukodělné techniky, jako je paličkování nebo drátování. „Děti si budou moci vyrobit drobné vánoční ozdoby z papíru a přírodnin jako je sláma či kukuřičné šustí nebo si třeba nazdobit perníček“, dodává manažerka KLT paní Monika Erbenová. V rámci úspěšné spolupráce na projektu „Poznejme vzájemně svoji kulturu“, spolufinancovaným z ERDF prostřednictvím Euroregionu Glacensis, se tu představí rovněž lidoví umělci a řemeslníci z polského Walbrzychu, kteří tu předvedou kromě vánočních dekorací a obrázků také svoje umění řezbářské. Práci se dřevem naživo předvede a několik vlastnoručně vyrobených betlémů ukáže v patře roubenky také Jakub Sochor se svým otcem. Betlémy, pocházející z Krajského muzea a od výtvarníka Pavla Hubáčka pak budou k vidění v prostorech stodoly.

Odpolední čas na statku zpříjemní děti z folklorního souboru Červánek zpěvem lidových písniček i koled. Pro nejmenší návštěvníky jsou připraveny 3 minipohádky „na slámě“ z dílny jaroměřské loutkoherečky Jarky Holasové. Celý program vyvrcholí ve tři odpoledne ve stodole zpíváním u vánočního stromečku“, říká Iva Ondráčková – vedoucí DFS Červánek.

Ještě předtím, hodinu po poledni, proběhne na stejném místě ochutnávka upečeného chleba doprovázená poučením o tomto Božím daru.

Po celou dobu programu bude otevřena přilehlá stylová hospůdka a několik stánků, které nabídnou dobroty jako bramboráky, kyselo, utopence, nakládaný hermelín nebo třeba koláče, trdelníky a horkou čokoládu. Zahřát se bude možné svařeným vínem, medovinou i vánočním punčem. Vstupné na akci je zdarma.

Časový harmonogram:

 

10 – 16            Řemeslnický minitrh s nabídkou vánočních výrobků, pochutin a nápojů (dvůr)

10 – 16            Ukázky tvorby lidových řemeslníků s možností vyzkoušet si některou z technik

                        (roubenka)

10 - 16             Pečení buchtiček máčených v sirobu a povídání o venkovských zvycích

                        adventního času (roubenka) aneb „Co babička vyprávěla“

12                    Sázení chleba (roubenka)

12.30               Pohádka „na slámě“ (stodola)

13                    Svátek chleba spojený s ochutnávkou (stodola)

13.30                Pohádka „na slámě“ (stodola)

14.30                Pohádka „na slámě“ (stodola)

15                    „Vánoce, Vánoce, skoro-li budete“ – zpívání u vánočního stromečku (dvůr)

 

 

P.Š., HKVS© Copyright 2008-2011 - KudyKam.com Mapa stránek, Admin: Michal Bůžek, Email: admin@kudykam.com
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.
Tipy na výlet a webové kamery | Tipy na cesty | Sraz cyklistů